Lepší vyhořet, než se stěhovat. Kdo měl kdy co do činění s požárem, tohle oblíbené pořekadlo nenávidí. Ano, stěhování je takřka vždy fyzicky i psychicky náročná akce, největší díl stresu si ale obvykle přineseme sami. Většinou tím, že přípravy necháme na poslední chvíli. Kdy tedy odstartovat první stěhovací snahy? Ideálně již tři týdny před dnem D. Začněte si promýšlet, co čeho budete věci balit a jak je přestěhujete. Máte kamarády s dodávkou? Pak nemáte co řešit. Většina lidí ale takové štěstí nemá. Pokud stěhujete i nábytek, zřejmě si budete muset najmout stěhováky. Rozhoďte síť kvůli referencím. Poté porovnejte ceny a pokuste se na internetu najít i další ohlasy na dané firmy. A s objednávkou nečekejte, dobrá firma může mít diář značně plný.

S menším objemem nábytku lze využít služeb kamarádů. Stůl i s židlemi se bez problémů gumicuky uchytí na zahrádce na střeše auta, komoda se dá naložit na vozík. A pro věci se budete asi muset otočit víckrát… I s přáteli ale dohadujte termíny dopředu. Víkendy jsou vzácné a brát si dovolenou kvůli vašemu stěhování bude chtít jen málokdo.

Óda na krabice od banánů

Před balením si rozmyslete, co a jak zabalíte. Osvědčenou kombinací jsou krabice a igelitové pytle. Na lehčí věci přijdou vhod velké krabice od elektroniky, na ty těžší – třeba na stěhování knihovny – sáhněte po tradičních banánovkách. Obvykle nebývá problém s obsluhou v zelenině dohodnout, že vám je přenechá. Ale narazíte i na odmítavý přístup, nebo vám může být proti srsti si o krabice říct. Jste-li aktivní na sociálních sítích, pozeptejte se, zda se někdo také nestěhoval a nepřenechá vám své úlovky. Pokud ne, zkuste se podívat před pokladny velkých potravinových řetězců, některé nechávají krabice zákazníkům na nákupy volně k rozebrání. K vidění byly například v Makru a některých Billách a Tescu.

Abyste věděli, kam s nimi...

Co se nerozbije, je to lehké a nemá to ostré hrany, můžete sumírovat do igelitových pytlů. Nekupujte tenké, jinak zažijete peklo na zemi. Jakmile pytel zavážete či zalepíte, ihned ho popište. Není-li černý, tak stačí popisovačem na CD, v opačném případě polepte důkladně pytle štítky, podle kterých poznáte, co kde je. Pokud stěhujete věc z několika místností a proporce budoucího bydlení jsou podobné, zkuste oblíbené barevné členění – věci z obýváku budou mít například oranžové popisky, z kuchyně zelené a podobně. Až věci vynosíte do nového bytu či domku, můžete je rovnou nechat v místnostech, kam budou patřit.

Čas hojnosti - vyjídá se mrazák

Jako první balte věci, které už ve starém bydlení nebudete potřebovat. A třeba zjistíte, že je už nebudete potřebovat nikdy. Včasné balení před stěhováním totiž umožňuje zároveň čistku starých či zbytečných věcí a oblečení. Můžete se rozdat kamarádům, zkusit prodat, nebo odnést na charitu. Pořádně prolustrujte i mrazák. V následujících dnech vás zřejmě čeká velké dojídání, takže tomu přizpůsobte nákupy příloh. Jen pozor, ať si nesbalíte kuchyňské náčiní, které budete ještě nenahraditelně potřebovat. Pokud rozpojujete elektroniku či něco rozebíráte a nejste vyloženě technický typ, raději si to ještě v celku vyfoťte. S kamarády nebo rodinou se také dohodněte, že ty největší cennosti necháte raději u nich a vyzvednete si je, až se přestěhujete.