Zkušenosti kutilů lakýrníků se ovšem různí. Někdo fandí vodou ředitelným nátěrům kvůli svému zdraví či oblíbené značce, jiný nedá dopustit na rozpouštědlové výrobky z principu.

V každém případě počítejme s tím, že jedno natření dřevěného povrchu by příliš velký smysl nemělo, a to ani na renovovaný povrch ne.

Dvakrát až třikrát

Dřevo je porézní a zejména venku vyžaduje řádnou ochranu před povětrnostními vlivy. Čím více na dřevo prší nebo se v jeho okolí výrazně střídají teploty, tím pečlivěji budeme tento materiál natírat.

Vyplatí se i kvůli dobré ochraně i spotřebe vrchních nátěrových vrstev dřevo nejprve ošetřit vhodným základovým napouštědlem či mořidlem. Tradiční kvalitní fermež, respektive lněný olej se v tomto ohledu stále těší přízni uživatelů.

Reklamní tip: Konzultujte výběr barvy s odborníky z Důmbarev.cz

Někteří výrobci olejové napouštědlo doporučují jako základní nátěr pro většinu svého sortimentu určeného na dřevěné plochy v exteriéru. Volba konkrétního napouštědla by měla zohledňovat doporučení v návodu na nanášení vrchní nátěrové hmoty.

Zvolíme-li tenkovrstvou lazuru, naneseme na základní penetraci nejlépe dvě až tři vrstvy. Po prvních dvou povrch vždy lehce přebrousíme jemným smirkovým papírem, abychom odstranili třepení.

Lazura dřevo ochrání, ale zároveň mu umožní dýchat.

Jako vrchní vrstvu lze použít i bezbarvý lak či krycí barvu. Tyto nátěrové hmoty se ovšem po zatvrdnutí slijí v jednolitou vrstvu, která povrch dřeva uzavře a nedovolí mu tzv. dýchat, tedy v závislosti na počasí a teplotě přijímat či uvoňovat vlhkost.

Záleží pak hodně na správném výběru typu laku, na jeho kvalitě a pružnosti, jak se dokáže vyrovnat s nepatrnými, leč přirozenými změnami pnutí a objemu dřevěné hmoty. Například lodní laky bývají stavěny pro velmi vlhké prostředí, v sušším mohou praskat.

Dřevo natřené krycí vrstvou barvy či laku bude mít očekávaný lesklý či matný, snadno omyvatelný povrch, na kterém nečistoty ulpí méně než na samotné lazuře. Jako základní nátěr lze na renovované povrchy použít i naředěnou syntetickou barvu.

Trh nabízí velké množství lazur, laků a barev, pokud je chceme kombinovat, měli bychom se na přebalu nebo u prodejce informovat, zda je přetírání možné bez rizika, že se vrstva brzy začne odlupovat. Důležité je to zejména ve vztahu vodou ředitelných a syntetických neboli rozpouštědlových nátěrových hmot.

Vodou ředitelné

S laky a lazurami ředitelnými vodou se lépe pracuje, nemusíme používat ředidla, snadněji odstraníme cákance a očistíme nářadí. Rychleji schnou a při natírání příliš nezapáchají − jsou tedy uživatelsky přívětivější než nátěrové hmoty syntetické.

Lazury ředitelné vodou však potřebují dokonale odmaštěný a naprosto čistý podklad.

Syntetické

Pro syntetické nátěry pochopitelně podklad také odmastíme a očistíme, ale většina z nich si poradí s drobnými nedostatky a na výsledku to nebude znát. Proto je odorníci doporučují tam, kde už bylo dřevo před lety natřeno a obroušení bude možné jen zčásti.

Je pro dřevo vhodnější lak, nebo lazura?

Připomeňme si, že lak je průhledná nátěrová hmota bez pigmentů, která dá povrchu dřeva efektní hladký, lesklý či matný vzhled.

Přitom platí, že čím víc barevného pigmentu lazura obsahuje, tím déle chrání dřevo před povětrnostními vlivy a zejména před slunečními paprsky.

Naproti tomu lazura proniká do struktury dřeva a vedle rozptýlených barevných pigmentů může obsahovat i penetrační či impregnační látky.

Užívá se také název lazurovací laky, ale zpravidla jsou tím myšleny lazury jako takové.

Přes lak i přes lazuru vidíme strukturu dřeva, lazurou mu však můžeme dát barevný nádech, lakem nikoliv.

Zvolíme-li jako konečnou povrchovou úpravu lak, ale zároveň budeme chtít podklad zbarvit do určitého odstínu, musíme použít mořidlo.

Výrobci nabízejí rovněž takzvané silnovrstvé lazury, které spojují vlastnosti lazur a laků, tedy současné ošetření vnitřní struktury dřeva i jeho povrchu.

(lda)