Obrovskou škálu využití má voda, v níž jste vařili brambory
Zdroj: Shutterstock.com

Voda z vařených brambor je poklad. Nevlévejte ji, má překvapivá využití

Nať z mrkve, slupky od banánů či košťál brokolice. Mnoho lidí se v kuchyni zbavuje různých věcí, o kterých si myslí, že nemají žádné využití. To je ale velká chyba. Mezi ně patří také voda z vařených brambor. Věděli jste, že je plná vitamínů a minerálů? Pomůže při kocovině i čištění připálených hrnců!

V kuchyni platí jedno základní pravidlo, a to, že téměř vše jde zužitkovat. Nejen že tak ušetříte nějakou tu korunu navíc, ale rovněž prospějete eko systému. Například takové slupky od banánů využijete při leštění kožených bot, tvrdé košťály brokolice po uvaření vynikají svou lahodnou chutí a z mrkvové natě připravíte vynikající pesto na těstoviny. A obrovskou škálu využití má i voda, v níž jste vařili brambory. Obsahuje totiž obrovské množství zdraví prospěšných látek a je skvělým pomocníkem při domácích pracích. 

Mezi pohlavími si kocovina nevybírá. Voda z brambor pomůže při kocovině. Zdroj: Kzenon / Shutterstock.com

Voda z brambor proti kocovině i paradentóze 

Klasická osolená voda, v níž jste uvařili brambory, je téměř zázračná. V první řadě je skvělé ji uchovat v ledničce a využít ji jako základ pro různé polévky. Její schopnosti ovšem sahají mnohem dál. Po propité noci jste se ráno vzbudili a sužuje vás velká kocovina? Zkuste do vody z brambor přidat kmín a po lžičkách ji popíjet. Uvidíte, že se vám během několika málo minut uleví. 

Voda z vařených brambor je rovněž skvělým bojovníkem proti onemocnění dásní či paradentóze. Trpíte-li některou z nemocí dutiny ústní, pravidelně kloktejte tekutinu, která zbyla po přípravě brambor. 

Leští příbory i sklo

Osolená voda z vařených brambor je schopna zastoupit drahé přípravky na čištění a úklid. Skvěle vyčistí zašpiněné sklo u dvířek od trouby, zbaví hrnec připálenin a zašlým příborům vrátí život. Uvidíte, jak se budou opět lesknout!

Zapomínat bychom neměli ani na čištění dvířek trouby. Horká voda z brambor se hodí na čištění dveří od trouby. Zdroj: Denys Niezhientsev / Shutterstock.com

Bez soli odvodní organismus

Máte často nateklé kotníky či vás trápí nateklá oční víčka? Možná vaše tělo zadržuje velké množství vody. Zkuste si každý den dopřát sklenici neosolené vody z brambor, čímž podpoříte postupné odvodňování organismu. Na tělo se však tekutina dá použít i zvenčí. Po každém mytí vlasů je opláchněte nesolenou bramborovou vodou, čímž docílíte krásného lesku a také jejich hebkosti. 

Vychladlou nesolenou vodu z brambor můžete nalít i do rozprašovače a nastříkat ji na rostliny. Tak je zbavíte mšic. 

Zdroje:

jenzeny.cz, homebydleni.cz

Akční letáky