Alkohol nemusí plnit jen funkci alkoholického drinku, ale protože má širokou škálu účinků, velice dobře se uplatní i při čištění vašeho šatníku. V tomto ohledu si umí poradit nejen se skvrnami, ale i s mnohými bakteriemi a plísněmi.

Jak funguje vodka na znečištěné oblečení? Podívejte se na YouTube video na kanálu Larissa - Criteria Vintage:

Zdroj: Youtube

Vodka zbaví oblečení zápachu

Pokud máte doma kousky oblečení z jemných materiálů, kterým nesvědčí časté praní, můžete je velice dobře zbavit nepříjemných odérů právě pomocí alkoholu. Jedná se o léty prověřený trik všech profesionálních kostymérů, a to nejen na známých scénách divadel, ale i přehlídkových molech. Osvědčená metoda odstraní i silné nánosy potu a funguje i na kostýmy po náročných výstupech.

Jak vodka funguje

Vodka eliminuje nepříjemné pachy díky vysokému obsahu alkoholu, který nejen dezinfikuje, ale zároveň likviduje bakterie způsobující nepříjemné zápachy. Díky rychlému odpařování alkoholu zmizí i nechtěný puch.

Vyrobte si čistící směs

Smíchejte v nádobě s rozprašovačem zhruba 100 ml vodky s cca 10 kapkami esenciálního oleje. Výběr konkrétní vůně je jenom na vás. Výborně fungují například citrusy, levandule, máte peprná, rozmarýn, eukalyptus i borovice.

Jak na zatuchlé prádlo

Pokud řešíte problém se zatuchlým prádlem, smíchejte 5 l vody s 1 odměrkou gelového pracího prášku a 1 šálkem vodky. Oblečení namočte do připravené směsi a nechte působit přes noc. Druhý den vyperte v odpovídajícím pracím programu.

Funguje i na skvrny

Pokud vás na oblečení sužují skvrny, vyrobte si univerzální směs, kdy smícháte vodku s vodou v poměru 1:1. Roztok aplikujte na inkriminovaná místa, nechte zhruba 20 minut působit a nakonec pečlivě setřete suchým hadříkem. Díky vodce se snadno zbavíte i odolných skvrn od červeného vína nebo trávy.

Difuzér

Vodku smíchanou s esenciálními vůněmi velice dobře využijete i k příjemnému provonění interiéru. Díky rozprašovači má snadnou aplikaci a velice rychle dokáže zpříjemnit okolní prostředí.

Související články

Zdroje: www.therticlenyc.com, www.prozeny.cz, www. blesk.cz