Když jste někdy umývali kohoutek v koupelně nebo varnou konvici, možná jste si všimli pevného povlaku usazeného na stěnách daného předmětu. To je vodní kámen. Tvoří se v nádobách a potrubích, ve kterých je většinou uchovávána voda. Vzniká, když se rozpouští vápenaté a hořečnaté soli ve vodě. Obzvláště v těchto měsících, kdy je neustále chladno, a tak je varná konvice v plném provozu, na vodní kámen můžete narazit. Jak ho ale vyčistit? Je to velice snadné.
Na Youtube kanále Jak na úklid info se můžete podívat, jak důkladně vyčistit vaši rychlovarnou konvici:
Stačí trocha octa
Konvice potřebuje důkladnou péči, obzvláště v případě, že ji často používáte. Tvrdá voda obsahuje výše zmíněné vápenaté a hořečnaté soli. Když je uchovávána v konvici, objeví se vodní kámen na dně a na stěnách. K jeho odstranění není vůbec zapotřebí drahé chemie a náročného ručního vymývání a drhnutí. Připravte si dva hrnky. Polovinu prvního hrnku naplňte octem a polovinu druhého hrnku zas vodou. Tuto směs nalijte do konvice a lehce promíchejte. Následně stačí jen převařit v dané varné konvici a směs vody s octem pak vylít. Ocet totiž umí nejen odstranit vodní kámen, zároveň je schopný také eliminovat nepříjemné pachy.
Pach nahradí vůně citronu
Pokud ale nejste zastánci octa, existuje i jiné řešení. Tím je buď kyselina citronová nebo jedlá soda. Rozehřejte konvici a na její dno nasypte jednu lžíci kyseliny citronové. Přidejte třetinu šálku vody, nechte chvíli působit, a pak opláchněte. Kyselina citronová zbaví vaši konvici vodního kamene a také jí dodá svěží vůni citronu. Pokud nemáte rádi vůni citronu, stará dobrá jedlá soda funguje na úplně stejném principu. A máte hotovo. Podobně můžete odstranit i vodní kámen na vodovodním kohoutku, jen si směs naneste na hadr a důkladně vyčistěte.
Zdroje: euroclean.cz, silnemagnety.cz