Zářící a lesklá baterie je snem každé hospodyňky a je jedno, jestli se jedná o příslušenství v kuchyni či koupelně. Jistě znáte situaci, kdy brzy po jejím úporném čištění a leštění je opět plná nevzhledných zaschlých vodních skvrn a usazenin od mýdla a vodního kamene. Pokud chcete, aby vaše vodovodní baterie byly stále jako nové, využijte prostředky, které vám s tím pomohou. Máme pro vás hned několik ověřených tipů, u kterých se navíc nijak nenadřete.

Jak dokonale vyčistit nejen baterii, ale i celé umyvadlo, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Nejčastější potíží je vodní kámen

Vodní kámen, který se často tvoří na vodovodní baterii i v jejím okolí, je nejen neestetický, ale zároveň se jedná o místa, kde se bohužel často drží mnoho nežádoucích bakterií. Vždy byste se ho měli zbavit co nejrychleji, protože může zároveň baterii i značně poškodit.

Jedná se o usazeninu z vápenatých a hořečnatých solí, které se z vody nejčastěji usazují v místech, kde teče teplá voda. Když nános neodstraníte včas, časem se rychle rozšíří a mnohem hůře a složitěji se ho budete zbavovat.

Vodnímu kameni je lepší předcházet

Nejen teplá voda, ale i změna teplot je příčinou usazování vodního kamene. Proto byste měli o vodovodní baterie dbát pravidelně, a hlavně je poctivě otírat do sucha. Využít můžete také metody s vazelínou, která vám tuto práci výborně usnadní. Jak tedy mít baterie bez vodního kamene a zaschlých bělavých vodních skvrn?

Vazelína baterie dokonale ochrání

Nejprve si navlhčete čistý hadřík a řádně s ním baterii otřete. Stejně tak vyčistěte její nejbližší okolí na umyvadle či dřezu. Následně setřete veškerou vlhkost suchou papírovou utěrkou, a to naprosto dosucha. Potom si vezměte vazelínu a zhruba tak 1 kávovou lžičku této hmoty rozetřete na celou vodovodní baterii i očištěné okolní plochy.

Tuto vrstvu pak dokonale rozleštěte opět papírovou utěrkou. Díky tomu bude váš vodovodní kohoutek nejen čistý a lesklý, ale zároveň bude chráněný před vodou, která způsobuje nevzhledné skvrny a vodní kámen. Pokud se voda na baterii dostane, okamžitě z takto ošetřeného povrchu steče, anebo ji můžete velmi jednoduše sfouknout.

Tip

Vazelínu můžete obdobným způsobem použít i na jiné nerezové plochy, perfektně funguje tato ochrana i na okolí plotýnek sporáku. Pomocí tohoto triku budete ušetřeni dlouhého mytí varné desky po vaření, protože se sem nečistoty nepřipálí a nenaschnout. Místo úporného drhnutí bude stačit varnou desku přejet vlhkým hadříkem a máte zase čisto.

Podobným způsobem funguje také pečicí papír

Tento druh papíru lze využít kromě pečení i na čištění a odstranění vodního kamene. Stačí si ho kousek utrhnout a nasucho s ním přejíždět po vodovodní baterie. Budete překvapeni, jak rychle vám budou mizet skvrny a nečistoty pod rukama. Metoda funguje na veškeré nerezové plochy a její výhodou je stejně jako u vazelíny, že vytvoří na povrchu ochrannou vrstvu, která zabrání dalšímu rychlému zvápenatění.

Zdroje: www.prozeny.cz, www.living.iprima.cz, www.hansgrohe.cz