Stmívání, nastavení směru nasvícení, teplota chromatičnosti i ultratenké světelné linky, to vše a ještě mnohem víc můžete nastavit podle svého přání díky aplikaci v mobilním telefonu. Pohoda, kterou díky tomu doma nastavíte zmáčknutím jediného tlačítka během okamžiku, vám jistě přijde vhod, budete-li si chtít odpočinout od práce a sledovat například váš oblíbený seriál. Přitom nemusíte ani vstát z křesla. Stačí mít po ruce chytrý telefon či tablet a v něm staženou příslušnou aplikaci.

Maximální úspora i životnost

Věděli jste, že osvětlení v každé domácnosti se podílí cca na 15 % celkové spotřeby elektrické energie? Pokud ne, možná se nyní zamyslíte nad tím, kde by se dalo uspořit o něco více. Díky novodobým osvětlovacím technologiím to není nemožné. Na výběr máte mezi halogenovými žárovkami, LED žárovkami anebo kompaktními zářivkami. LED žárovky představují nejúspornější variantu. Jejich životnost činí 20–50 tisíc hodin. Při minimální spotřebě dosahují vysoké svítivosti a ve srovnání s běžnými žárovkami mají 7x nižší spotřebu energie, přičemž 9W LED žárovce odpovídá 60W halogenová žárovka.

S chytrými žárovkami o úroveň vyšší osvětlení

Co je to vlastně chytrá žárovka? Je to v podstatě LED žárovka doplněná o elektronické prvky, pomocí nichž je možné ji ovládat na dálku chytrým telefonem nebo tabletem. Jejich prostřednictvím můžete dokonce pouštět hudbu nebo provonět byt. Prioritou je však zapínání a vypínání osvětlení, úprava intenzity, případně barvy světla. Odjedete-li na dovolenou, můžete navolit nepravidelné rozsvěcení a zhasínání chytrých žárovek. Zloději se pak vašemu domu obloukem vyhnou. Tento typ žárovek je také schopen dohlédnout na kvalitu vzduchu u vás doma a upozornit vás včas na nutnost vyvětrat.

Příjemná světelná pohoda

Nejlepší řešení světelné pohody vám opět nabídne technologie LED osvětlení. Pomocí stmívačů lze dosáhnout optima. Stmívače jsou elektronické přístroje, které podle vašich požadavků regulují jas připojených svítidel. Jsou ideální pro použití v dětských pokojích a ložnicích a také v obývacích pokojích. Stmívače můžete volit jak podle nabízených funkcí, tak podle vzhledu nebo podle techniky. Existuje jich celá řada. Vybírejte spíše podle způsobu ovládání, případně podle designu, výběr podle příkonu svítidla nechejte na odbornících.

Nadčasový design se přiklání k minimalismu

Jednoduchost a čistota svítidel v klasických barvách jako jsou černá, bílá, champagne je hlavním směrem, kterým se ubírá design současných svítidel. Výjimkou nejsou ani celé soupravy osvětlení, z nichž si můžete sami vybrat, která zvolíte. Jsou dostupná v mnoha rozměrech a variantách na stěnu, podlahu, stůl nebo jako stropní svítidla. Nabídnou i širší paletu kovových odstínů jako je bronz, měď, zlato, mosaz. Stropní závěsná svítidla jsou ve většině případů výškově nastavitelná. Tenké profily osvětlení umístěného na zdech často vrhají pouze tenkou světelnou linku. Stojací lampy jsou spíše nakloněné vertikální trubice emitující slabý proud světla. Díky využité LED technologii poskytují svítidla i rozptýlené světlo.

Propojte úsporná a chytrá svítidla s dalšími spotřebiči

Spojením chytré žárovky a chytrého mobilu nebo tabletu tedy vzniká inteligentní osvětlení. Nemusíte si pak pořizovat nijak velké množství svítidel odlišného typu, postačí pár chytrých osvětlovacích prvků a prostřednictvím systému Android či iOS zajistit jejich propojení. Ovládací aplikaci vám k inteligentnímu osvětlení dobří výrobci dodají sami. Pro prvky inteligentního osvětlení fungují dva okruhy. Jedná se buďto o uzavřený nebo otevřený systém. K otevřenému systému je možné připojit následně i další spotřebiče, které však musí být k systému kompatibilní. Ten nejrozšířenější systém sdružuje spotřebiče více než padesáti značek, jimž zajišťuje bezdrátové propojení.