Při zařizování bytu vycházíme z velikosti místností a z toho k čemu slouží.

Výsledný dojem z bytových doplňků významně ovlivní také množství světla, kterým prostory disponují. Při výběru textilií tedy berme v úvahu i fakt, na které světové strany jsou místnosti orientovány.

Stejně podstatné hledisko je ovšem početnost rodiny, její životní styl, zvyklosti, potřeby a temperament.

Zajímavou textilií můžeme vzhled bytu dokonale proměnit a zútulnit. Stačí nové záclony, kretony, originální přehoz a interiér získá úplně jinou tvář.

Práce s textilem je zábavná, pěkné závěsy, potahy, prostírání si můžeme také sami ušít.

Koberec kusový, nebo zátěžový?

Podlaha v každé místnosti má specifické zatížení. Umístit koberce po celém bytě nebo domě není praktické, protože zátěž prostředí se na nich v budoucnu podepíše.

Největší zátěži podléhají koberce v předsíni, koupelně a v kuchyni. Z hygienických důvodů tyto prostory vybavíme spíše podlahovými krytinami s možností rychlé a snadné údržby. Menší zátěž je v obývacím a dětském pokoji a nejlépe se koberce hodí do ložnice a pracovny.

Liší se životností

  • Koberce z polyesterových vláken mají delší životnost.
  • Polyakrylové jsou zase velice příjemné, napodobují vlnu, a proto působí objemněji. Jejich vlákna navíc odpuzují vlhkost.
  • Nejkvalitnější a nejodolnější jsou koberce z polyamidových vláken, které jsou i dokonale stálobarevné. Neuškodí jim ani, pokud je rozložíme na takovém místě bytu, kam v horkém létě po celý den svítí slunce.
  • Nejlevnější jsou syntetické koberce. Současný trend se však vrací k přírodním materiálům a imitacím režných, provázkových a kokosových povrchů.
  • Nejluxusnějším materiálem je vlna. Vlněné koberce jsou dražší a náchylné ke znečištění, proto je výrobci často kombinují se syntetickými materiály.

Dokáže byt zvětšit i zmenšit

Barva koberce hraje významnou roli. Světlý koberec prostor zvětší a rozjasní, je ale méně praktický a hůře se udržuje. Tmavé barvy naopak působí smutně a těžkopádně.

Koberec s výrazným motivem budeme obtížně kombinovat s nábytkem. Pokud nám koberec slouží pouze jako podklad pod pracovní stůl, zvolíme raději jednobarevný, zdobený pouze v borduře.

Ideální je kontrast světlého nábytku a tmavého koberce. Docílíme jím dramatického efektu, koberec by však nikdy neměl místnosti dominovat. Volbu barvy a vzoru koberce musíme sladit i s typem podlahy, na kterou jej chceme položit. Kusový koberec může větší místnost rozdělit na menší funkční celky.

Záclony, závěsy, rolety, žaluzie

Nezbytný prvek každé domácnosti koriguje přísun světla a vzduchu do místnosti, zakrývá neutěšený výhled a brání i zvědavým pohledům zvenku.

Okno je naše spojení s okolním světem, a proto se jeho úpravě věnujeme citlivě. Například k menšímu oknu v hlubokém výklenku, který brání proudění světla do místnosti, se hodí pouze lehká a jemně nařasená záclona.

Těžké a objemné závěsy jsou vhodné spíše do rustikálního interiéru a pokud jde o kuchyni, pořídíme si sem spíše rolety nebo žaluzie.

Současný trend se přiklání k jednoduchosti. Žádné výrazné a velké ornamenty, spíše drobný, minimalistický nebo vůbec žádný vzor. Velice dobře působí i kombinace záclony, závěsu a rolety nebo pouze záclony a závěsu.

Závěsy si můžeme pořídit přírodní, bavlněné, které jsou příjemné a tvárné a navíc se dobře udržují. Dnes jsou módní syntetické, průhledné závěsy, které můžeme vzájemně různě barevně kombinovat, a vytvořit tak v interiéru svého bytu zajímavé efekty.

Barvy umí kouzlit

Čistě bílé bavlněné závěsy propůjčí světlé místnosti chladný a jiskřivý nádech, krémová barva jako mávnutím proutku interiér jemně zateplí. Pestrý závěs dodá místnosti moderní styl, ale musí ladit s nábytkem a celkovým vyzněním bytu.

Jak a kam látku věšet

Druhu použité látky odpovídá i způsob její instalace. Volíme například zavěšení na strop, parapet nebo zeď, kolejnicový závěsný systém či klasickou tyč s kroužky.

Zvláštním prvkem závěsu je horní lem. Právě on totiž určuje, jak bude látka po zavěšení vypadat. Hladké záclony vytvoříme tunýlkovým lemem, vázačkami nebo kroužky. Bohatý závěs zase získáme nařasením hotových lemovek nebo sklady.

Díky kolejnicovým systémům zavěšení používáme textilní materiály i při oddělování různých prostor bytu:

  • V malém bytě oddělíme jednoduchým závěsem kolem postele prostor, kde se spí, od obytné části.
  • Látka zakryje i kouty, které si zrovna nepřejeme ukazovat návštěvám. Místa, kde sušíme prádlo nebo kde máme rozložené žehlící prkno.

Tzv. panelové závěsy, nahoře i dole fixované lištou, se vyrábějí z různých materiálů, které můžeme vzájemně kombinovat.

Koupelnu oživí barevný ručník

Menší textilní doplňky dodají zařízení bytu styl. Barevné ručníky promění chladnou koupelnu v dynamický prostor, stejně jako jí prospěje veselý puntíkatý závěs.

Bavlněné povlečení s kytičkami působí něžně a domácky, přehoz s přísným geometrickým vzorem zase dodá jinak nevýrazné ložnici moderní styl.

Kuchyň snadno obměníme pouhým otočením oboustranných sedáků na židle, jiným ubrusem nebo prostíráním. Výbornými textilními doplňky pro dětský pokoj jsou zase různé houpačky, houpací sítě, velké textilní sedáky nebo na zemi hlídající plyšáci.

Sváteční stůl má vypadat prostě a elegantně

Slavnostní punc dodají našemu bytu všechny látky s leskem, jako jsou taft, hedvábí, satén, průhledné materiály, například krajka nebo šifon a nakonec i velmi efektní, ale těžší samet. Kombinací těchto materiálů vykouzlíme působivou sváteční dekoraci.

Ladíme ji zásadně v jednotném duchu barev a materiálů. Hezky působí například jednoduchý bílý ubrus s výraznými akcenty vínové nebo stříbrné. Pomohou i detaily:

  • zajímavé prostírání sladěné s menším ubrusem
  • kytice živých květů
  • výrazný svícen

Využít však můžeme i kontrast. Mnohdy postačí, když přes ubrus jen přehodíme stejný nebo menší zlatavý s průhledným efektem.

Podobně můžeme do slavnostního obléci židle. Vyrobíme jim sukýnky splývající až na zem. Do průhledného kabátku můžeme ostatně obalit v bytě téměř vše. Vázu stejně jako lampu, která navíc změní barvu svého světla podle barvy látky.

Výhodou koberců je určitě tepelná a zvuková izolace, místnost se kobercem příjemně zútulní. Nevýhodou je schopnost pohlcovat prach a obtížné čištění

Lucie Vrtalová, Dalimil Vrtal, designéři, foto Lucie Vrtalová, Shutterstock, Dagmar Hájková a IKEA