Na prvním místě si realisticky ujasněte, zda je vana skutečně to, co chcete. Nebyl by lepší sprchový kout? Pro rodiny s malými dětmi bývá vana jasnou volbou, pro seniory naopak noční můrou kvůli vysokým hranám. Ani takový problém ale dnes není neřešitelný. Speciální moderní nízké vany jsou jen prvním krůčkem. Vana totiž může mít i boční, takřka bezbariérový vstup připomínající prosklená vrátka! Netřeba dodávat, že cena vany s takovým patentem jde však raketově nahoru.

Když se vize mění v realitu

Poté vezměte do ruky metr, udělejte nákres koupelny a rozhodněte se, kde chcete

vanu mít. Zvážit musíte řadu věcí: Velikost koupelny a její dispozici (například umístění oken), styl, ve kterém je koupelna vyvedena, ale i svou rodinu – co od vany čekají, jak (a případně s kým) ji chtějí používat, a také, jak jsou velcí? Většina z nás se při volbě vysněné vany musí také podívat do vlastní peněženky. Jinak není problém mít vanu na míru přesně podle vaší fantazie. Ostatně, i nabídka asymetrických van je široká – jen pozor na pravé a levé varianty. Klasikou je samozřejmě obdélníková vana, dnešní trendy jí dávají jasnou konturu a ostře řezané rysy, ale protože si vybíráte část domácnosti na další desetiletí, k tomu, co je zrovna „in“ se nemusíte vůbec přiklánět…

Rohová vana pro rodinku i "pařmeny"

Řada domácností sáhne po rohové vaně. Vnitřní tvar se někdy může různit. Rohová vana bývá pohodlná, a i když nemusí její cena stoupat k závratným výšinám, vypadá honosně a koupelně dodává elegantní nádech. Rohové vany mají samozřejmě spoustu velikostí a stávají se tak volbou pro ty, kteří počítají s rodinným koupáním, anebo třeba divokými party. Trochu výstřelkem jsou netradiční oválné či kruhové vany. Ty však vyžadují větší a specifickou koupelnu. Stejně tak volně stojící vana. Ano, můžete ji postavit i ke zdi, ale vzhledem k její ceně je to trochu škoda.

baterie

K vaně patří také vodovodní baterie. Preferujete-li moderní interiér a dbáte na design, sáhněte po podomítkových variantách. Ale pozor, je nutné s nimi počítat dopředu, dřív, než dojde na obklady.

Chcete skleněnou vanu? I to lze...

Už víte, jaký tvar chcete? Ještě si rozmyslete, kde bude odpad. Pokud se chcete koupat ve dvou, sezení na špuntu, byť dnes plochém, není zrovna pohodlné. Odpad uprostřed vany tento problém vyřeší. A teď další důležité zamyšlení: Z čeho vaše vana bude? Fantazii se v případě plného účtu meze nekladou – dřevěná kráska stojící uprostřed koupelny? Nebo raději chladný kámen, litý mramor či dokonce sklo? Pokud máte rádi industrial, připadá v úvahu i plech. Většina z nás nakonec vybírá přízemněji: Obvykle mezi akrylátem nebo smaltovanou ocelí. Ocel vydrží, jenže povrchová úprava se časem loupe a pády těžkých předmětů do vany jsou pohroma. Navíc, máte-li tenké zdi, každý ví, že se koupete. Dnes vede spíš akrylát. Udrží déle teplo a má antibakteriální vlastnosti. Volit můžete ze dvou úprav: extrudované a lité. Nutno dodat, že litý vydrží více.