Firmy specializované na čištění studní obvykle vyčistí zdroj vody účinněji než majitel. Je to i bezpečnější, protože do studny sestoupí náležitě vybavený odborník jištěný kolegou. Přesto je dobré znát základní informace o čištění dřív, než firmu objednáme.
Profesionální studnař si nejdříve prohlédne technický stav studny a jejího bezprostředního okolí, změří vnitřní plášť a hloubku, odebere vzorek vody na rozbor a určí způsob čištění, případně rekonstrukce, je-li to potřeba.
V případě, že je voda po chemické stránce v pořádku, stav horní části studny vyhovující, odborník se pustí do čištění. Nejprve odmontuje čerpací zařízení i s potrubím, očistí ho a vymění vadné díly.
Vyčerpá vodu, oplachuje stěny
Do studny spustí kalové čerpadlo a odčerpá vodu co nejdále od studny. Občas čerpání vody přeruší a proudem vody opláchne stěny. V kamenné studni se přitom z mezer uvolňují usazeniny.
Poté studnař zjišťuje, zda ve studni nejsou plyny. Stačí k tomu spuštěná zapálená svíčka. Zhasne-li, je uvnitř nedostatek kyslíku, vzplane-li, může tam být vyšší koncentrace metanu. Sirovodík pozná podle charakteristického zápachu.
Studnař nepracuje sám. S pomocníky nad studnou postaví trojnožku s navijákem, postupně se spouští dolů, čistí stěny kartáčem a oplachuje je.
Po jejich vyčištění sestoupí na dno, pomocí vrátku vybere všechny předměty a usazeniny a vyčistí prameny.
Poté studnu dezinfikuje, to znamená, že její stěny odshora skrápí dezinfekčním přípravkem a kontaminovanou vodu průběžně odčerpává. Dezinfikovaná voda musí projít i potrubím. Někteří studnaři dávají na dno ještě odkyselovací napolo vypálený vápenec.
obrázek z archivu ireceptar.cz
Následuje druhý rozbor vody
Přestože je studna vyčištěná, neznamená to, že je kvalitativně v pořádku i voda. Je třeba znovu provést bakteriální a chemický rozbor, na jehož základě bychom se měli rozhodnout pro další úpravu vody.
Pro Receptář Ing. Zdeněk Žák, Ing. František Marek, foto MorgueFile.com