Potřebujete si „refreshnout“ omšelou sedačku? Pokud ji chcete mít zase brzy krásně čistou a voňavou, nemusíte její údržbu svěřit do rukou profesních úklidových firem. Využijte raději osvědčené rady a tipy, které už s oblibou využívaly naše babičky.

Co se stane, když nasypete na gauč jedlou sodu? Podívejte se na YouTube video na kanálu Andrea Jean Cleaning:

Zdroj: Youtube

Nejprve odstraňte prach

Než začnete s čistěním sedačky, nejprve z ní vždy odstraňte prach. Proto byste ji měli vždy pečlivě vyluxovat a zbavit ji všech nečistot.

Jak vyčistit sedačku pokličkou

Na čištění sedačky můžete využít i obyčejnou pokličku na hrnce. Budete k tomu také potřebovat horkou vodu, mýdlo a utěrku. Vždy je dobré likvidovat skvrny co nejdříve po ušpinění, ušetříte si složité odstraňování.

Jak přesně postupovat

Nejprve nalijte do hrnce horkou vodu a nechte v ní rozpustit trochu nastrouhaného mýdla. Potom si rozprostřete na rovné ploše čistící hadřík, nejlépe z mikrovlákna. Pak do něj zabalte poklici a jednotlivé rohy zavažte okolo její k rukojeti.

Postup čištění

Obalenou pokličku pak vložte do mýdlové vody, nechte okapat a přiložte na špinavé místo na sedačce. Nechte působit po dobu 10 až 20 minut, dokud roztok naprosto nevyschne a špína nezmizí.

Funguje i jedlá soda

K dokonalému čištění sedačky můžete využít i sílu jedlé sody. Stačí ji tímto univerzálním čistícím práškem posypat a nechat 20 až 30 minut působit. Následně jen sodu řádně vyluxujte, zbavíte tak sedačku nejen skvrn, ale i případných zápachů.

Pomocníkem je i bílý ocet

Velice účinný čistič sedačky si můžete vyrobit i z bílého vinného octa. Smíchejte ho v poměru 1:1 se studenou vodou a pomocí rozprašovače tuto směs aplikujte na znečištěná místa. Opět nechte alespoň 10 minut působit a poté odsajte čistým suchým hadříkem veškeré nečistoty. Na závěr místa dočistěte čistým vlhkým hadříkem, nechte oschnout nebo je pro urychlení vysušte fénem.

Související články

Zdroje: www.denik.cz, www.adbz.cz, www.living.iprima.cz