Stejná betonová pracovní deska kryje jak ostrůvek, tak pracní plochu u okna, včetně vytvarovaného dřezu, na který si Aleš Lhota předem vytvořil formu. Na tvorbu betonové pracovní desky kuchyňské linky a ostrůvku padlo 13 pytlů betonu o váze 25 kg.

Kombinace betonu a betonové stěrky

„Korpusy skříněk linky jsem nechal udělat silnější, než je obvyklé, z lamina síly 22 mm, aby betonovou pracovní desku unesly. Do připraveného bednění z lamina jsem vybetonoval jádro pracovní desky.

Na betonové jádro navazují boční stěny z dřevotřísky, které jsem zvolil kvůli plovoucí podlaze. Vše je kompletně potaženo betonovou stěrkou. Tu lze natáhnout téměř na cokoli snad kromě plastů – vytvoří dokonalou imitaci betonu. Vyrábí se šedá a bílá, k nim si však můžete pořídit řadu krásných pigmentů. Běžně se do stěrky vmíchají před nanášením, ale já jsem si vytvořil vlastní postup. Patinuji pigmentem až finální povrch stěrky. Nejprve jsem zatřel barvu černou a potom ještě patinoval bílou. V drobných prohlubních se pigment drží více a opticky tak zvýrazní reliéf.“

Stěrka byla po nanesení benátským hladítkem ještě broušena, rovné plochy elektrickou bruskou, oblé tvary dřezu brusnou houbičkou. Posledním krokem je nanesení ochranného laku, který je vhodný i do potravinářského provozu. Vytváří hladký matný povrch a je snadno omyvatelný. Na desku lze postavit horký hrnec, neublíží jí víno ani citrón. Povrch je odolný, poškodit ho lze, nicméně se dá stěrkou snadno opravit.

Od základů

„Kdybych vše dělal znovu, betonové jádro bych nepřišrouboval ke korpusu linky. Dal bych mezi ně tenkou podložku, po které by mohly klouzat“. Betonová deska má jinou teplotní objemovou roztažnost než dřevotříska, takže vznikají malé trhlinky, které tvořivý perfekcionista vidí, i když návštěvník si jich sotva všimne. Nicméně pokud bych monolit pracovní desky a bočních stěn tvořil ještě při hrubé stavbě, napojil bych je přímo na základovou desku a skříňky do monolitu vsunul až posléze.

Z betonu jsem vyrobil i umyvadlo. Líbil by se mi také jídelní stůl, jenže by vážil 200 kg a špatně by se stěhoval. Ale alespoň venkovní nábytek mám v plánu“.

Foto: Martin Hlaváček