Vyměňování zásuvky nemusí být vždy lehká práce. Opravy elektronických spotřebičů, kabelů a podobně je vždy lepší nechat na někom, kdo se v tom vyzná. Na výměnu zásuvky ale kvalifikovaného odborníka nepotřebujete.

Je tu sice pár zásad, které byste měli dodržovat, ale když budete postupovat přesně podle pokynů, dokážete zásuvku vyměnit i sami. A to nehledě na to, jestli jste již zkušený kutil nebo kutil amatér.

Video návod, jak vyměnit zásuvku, najdete na Youtube kanále ABB Elektrotechnika:

Zdroj: Youtube

Jak vyměnit zásuvku

První a nejdůležitější věcí je vypnutí jističe. Nemusíte nutně kompletně vypnout elektřinu, stačí jen, když vypnete jističe, které vedou k zásuvkám. Pokud jističe nemáte popsané, nebo si nejste jisti, pak vypněte elektřinu kompletně v celém domě či bytě.

Poté ještě pro jistotu zkontrolujte, zda se opravdu můžete bezpečně pustit do díla pomocí elektrikářské zkoušečky. Vyzkoušejte proto obě zdířky, obzvláště, pokud máte starší typy zásuvek.

Jakmile máte vše ozkoušeno a vše je bezpečné, můžete přistoupit na další krok. Tím je rozšroubování šroubu na plastovém krytu zásuvky a sundání krytu. Pod krytem je krabička se zapojenými vodiči.

V těch jsou také dva šrouby, které je potřeba odšroubovat, a následně vytáhnout obsah krabičky. Než přistoupíte k dalšímu kroku, udělejte si na telefon pro jistotu fotografii obsahu otevřené zásuvky. Díky tomu budete vědět, kam zapojovat jaké dráty. Poté odpojte svorkovnici a zkontrolujte, jestli byly všechny vodiče odhalené od krycí bužírky.

Zvládne to i amatér

Nejtěžší část máte úspěšně za sebou. Do nové svorkovnice následně budete vodiče prakticky jen zacvakávat. Pokud si nejste jisti, kam jaký vodič patří, pomůže vám fotografie, kterou jste si udělali na telefon.

Jakmile budete mít celou zásuvku zapojenou, vraťte ji na své původní místo do plastové krabičky ve stěně. Poté ji zajistěte pomocí vrutů. Nakonec stačí jen nasadit plastový rámeček, kryt zásuvky a máte v podstatě hotovo. Pokud jste postupovali přesně podle pokynů, zásuvka vám bude skvěle fungovat.

Související články

Zdroje: elektrika.cz, www.zapojenizasuvky.cz