Pro kvalitu vysavače je prvořadá účinnost vysávání a kvalitní filtrace vzduchu na výstupu. Před nákupem spotřebiče si ujasněme, jak často budeme vysávat, které povrchy, jak velké, zda máme v rodině alergika a čtyřnohé mazlíčky.

Na výběr je dnes řada typů:

  • sáčkové,
  • bezsáčkové,
  • robotické,
  • multifunkční,
  • akumulátorové,
  • hybridní,
  • centrální.

V bytě bez koberců si vystačíme s akumulátorovými vysavači. Naproti tomu vysoké koberce vyžadují výkonný vysavač s dobrou regulací sání. Samotný vysoký příkon, třeba 1600, 1800 či 2200 W, nevypovídá nic o tom, jak dobře vysavač funguje.

Klasika: sáčkové vysavače

Výrobci k nim nabízejí nejen teleskopické tyče, ergonomické rukojeti, měkká kolečka, dostatečně dlouhé šňůry s automatickými navijáky, ale také speciální hubice na tvrdé podlahy, indikátory naplnění sáčku či dokonce sterilizační UV–C lampy, které hubí roztoče a bakterie.

Tyto tzv. antibakteriální vysavače mají dokonce vibrační destičky, které uvolní bakterie z matrací či čalounění. Zda však vysají opravdu všechny živé i mrtvé roztoče a jejich exkrementy, které působí jako alergeny, to nikdo neprokáže.

Na trhu se před časem objevil i první, tzv. hybridní vysavač – přístroj, který vysává až 20 minut na baterii. V porovnání se zapojením v síti k tomu používá více než 80 % plného čisticího výkonu.

Mýty o vysavačích

K hlavním mýtům o účinnosti vysavačů patří především zdůrazňovaná důležitost jejich příkonu. Mnohem zásadnější je ovšem konstrukce hubice – právě ta výrazně ovlivňuje kvalitu vysávání a renomovaní výrobci si na tvaru hubice dávají záležet.

Odborné testy prokázaly, že tzv. zelené spotřebiče s příkonem kolem 1200 až 1300 W mají stejný a někdy i lepší sací výkon a kvalitu odstraňování prachu i jeho zadržování uvnitř sběrného prostoru než spotřebiče, jejichž příkon se pohybuje kolem 2000 W.

Pokud i relativně běžný mikrofiltr dokonale těsní, do interiéru se nevrací vzduch nasycený drobnými polétavými částicemi.

Prach a další nečistoty je třeba nejen vysát, ale také udržet ve sběrném prostoru vysavače. A tady padá další mýtus, a to nezbytnost tzv. HEPA filtrů.

Sebekvalitnější (a také dražší) filtr nám nepomůže, pokud bude ve stroji špatně utěsněn. Jsou–li kolem dokonalého HEPA filtru škvíry, je vlastně na nic.

Kde zjistit, jak kvalitní vysavače jsou na trhu?

Vysavače bývají téměř pravidelně podrobovány různým testům. V Česku se často uvádějí výsledky českého časopisu D test, případně některých německých spotřebitelských organizací, např. Stiftung Warentest. Jejich výsledky lze považovat za objektivní.

Tip: Každý výrobce, který získá konkrétní ocenění — ať již v Česku či v zahraničí – se jím hrdě pyšní. V prodejnách vysavačů bývá takové upozornění jasně viditelné.

Na webových stránkách českého zdroje najdou všechna zveřejňovaná zjištění jen předplatitelé časopisu nebo lze testy jednotlivých výrobků koupit za SMS poplatek 20 Kč.

Bez sáčku to příliš nejde

Ceny za balíček pěti sáčků do vysavače se pohybují kolem 250 korun i výš. Asi i proto svého času zaujal tolik zákazníků bezsáčkový vysavač, s nímž přišel britský designér James Dyson. Toho brzy napodobili další výrobci, kteří ovšem sáčky nahradili sestavou filtrů. A ty se zanášejí, takže sací výkon klesá.

Totéž platí samozřejmě o sáčcích. Jakmile je sáček zaplněný více než z poloviny, klesá výkon vysavače o 20 až 30 procent, někdy o víc. Odpor vzduchu se zvýší, protože motor nepracuje v takových otáčkách, v jakých by měl.

Mnohé bezsáčkové vysavače jsou cyklonové — vysáté částečky nečistot jsou v separační nádobě odstředivou silou odděleny od proudu vzduchu.

Každopádně euforie z úspory peněz za nepotřebné sáčky se začala pomalu rozplývat. Navíc bezsáčkové vysavače (i originální se značkou Dyson) v testech nikdy nedosáhly na přední místa v kvalitě vysávání, mnohé špatně zadržují prach a u některých dokonce jejich sací výkon klesá úměrně s tím, jak se zaplňuje sběrná nádoba. Pokles v jejich prodeji je evidentní, přiznávají výrobci. Aby měl bezsáčkový vysavač v běžné domácnosti smysl, neměl by jeho sací výkon klesnout pod 300 W.

Roboti

Též robotické vysavače, které nejprve oslnily, vyvolávají občas zklamání. Pohybující se sice po bytě bez lidské přítomnosti a mívají nízkou spotřebu, ale platit je třeba za filtry i nové kartáče, baterie mají krátkou životnost.

Přístroje mívají i nižší sací výkon, ne vždy si rozumějí s čtyřnohými obyvateli bytů a občas uváznou mezi nábytkem, případně nereagují, protože se například infrapaprsky, kterými se řídí, neodrazí od černých ploch. Občas také nedokážou překonat výškové rozdíly prahů, ani na vysoký koberec nejsou ideální.

Jednotlivé značky robotických vysavačů se liší kvalitou a některými konstrukčními prvky. Je proto dobré předem si důkladně probádat parametry různých přístrojů.

Například vysavač NaviBot od Samsungu disponuje navigačním systémem Visionary MappingTM, jehož základ tvoří zabudovaná širokoúhlá kamera. Vysavač si vytvoří virtuální mapu místnosti s předměty a umístěním dokovací stanice a podle mapy se pohybuje. Do paměti mu lze uložit virtuální zeď, za níž robot nesmí. 38 bezpečnostních senzorů brání nárazům a pádům.Nastavit se dají i různé programy vysávání včetně odloženého startu.

Multifunkční vysavače

V nabídce firem najdeme také multifunkční vysavače, které vedle suchého vysávání podlah a koberců zvládnou s pomocí speciální sací hubice s tryskou také hloubkové šampónování a vysávání nečistot včetně vody.

Na trhu jsou i vysavače, které prach a další špínu separují obdobným způsobem jako bezsáčkové cyklonové, ale místo do sběrné suché nádoby nýbrž přímo do vody. V tomto případě je ovšem nutné po každém vysávání vodní separát z filtrační nádoby vylít, aby se v ní netvořily bakterie a plísně. Těm by se totiž v teple a vlhku dařilo jako v líhni. Vysoká cena těchto přístrojů – až kolem 50 až 60 000 korun – ovšem neodpovídá výkonu.

Hluk vadí především

Hluk je jedním z hlavních parametrů, které bychom při nákupu měli sledovat. U některých spotřebičů se pohybuje kolem 80 decibelů, nejtišší nabízejí hlučnost nižší než 70 decibelů. Hluk vzniká hlavně při nasávání vzduchu tryskami a vibracemi motoru. Konstrukce hubice a uložení motoru mohou hluk významně snížit.

Centrální vysavače

Kdo nesnáší zvuk vysavače, může zvolit řešení, které využívají především majitelé rodinných domů, ale také mezonetových bytů. Tzv. centrální vysavač má totiž motor mimo obytné místnosti.

Princip je jednoduchý: Centrální jednotku umístíme do technického zázemí k obvodové zdi domu, takže vzduch není vyfukován zpět do místnosti. Pokud to stavební řešení nedovoluje, musí se vzduch vyfukovat do místnosti, jenže do takové, která se nepoužívá jako obytná – například garáž, komora, sklep apod.

V obytných místnostech se díky tomu prach nevíří a jediné, co v nich můžeme při úklidu slyšet, je tiché šustění vzduchu nasávaného do hadice.

Stačí jen zastrčit hadici (zpravidla mívá délku 8 m) do zásuvky a začít vysávat. Na hadici může být i vypínač. Jediným problémem mohou být rozvody. U nových domů stačí vše včas naplánovat – plastové rozvody se vedou hlavně v podlahách, pouze v místech, kde budou zásuvky, se zasekají do zdi. U starších staveb ovšem někdy bývá nutné nalézt místo, kudy povedou. Pomoci může například starý světlík či komín. Pokud nejsou k dispozici, musí se trubky vést po zdech a pak zakrýt soklem, třeba ze sádrokartonu. V každém případě se díky centrálnímu vysavači vyhneme prachu, hluku i přenášení přístroje po domě.

Většina centrálních vysavačů pracuje jako cyklonová jednotka, nečistoty se opět sbírají do nádoby ve spodní části vysavače. Čas od času ji stačí vysypat. Existují i sáčkové modely. Přímý vývod nečistot mimo dům je třeba provést tak, aby neznenečistil například omítku.

Existují i miniverze pro byty, kde se centrální jednotka vejde i do kuchyňské skříňky a hadice mohou mít délku až 13 metrů.

Některé přístroje vysátý prach rovnou smísí s vodou a svedou do odpadu. Ceny suchých verzí centrálního vysavače začínají na částkách kolem 10–15 000 korun, varianta vodní bývá trojnásobně nákladnější i dražší.

K centrálnímu vysavači je možné dokoupit řadu doplňků, od teleskopické trubice s vypínáním na rukojeti až po nástavec k vysávání do auta, čištění žaluzií či kartáč na zvířata.

Podcenit nesmíme ani tzv. separátory pro zachycení jemného či mokrého prachu. Ten by se jinak mohl začít usazovat v trubkách a časem je zúžit tak, že by se výrazně snížil výkon vysavače, případně by se mohly zcela ucpat.

Hit posledních let: akumulátorové vysavače

Obliba akumulátorových, nejlépe tyčových vysavačů roste s vývojem techniky a také vzhledem k přibývajícím příznivcům podlah s minimem koberců.

Nejlepší přístroje disponují silným motorem, cyklonickým filtračním systémem i kartáčem rotujícím v hubici. Zdojem bývá až 18voltová baterie.

Foto Shutterstock a archiv