Nemusíte vlastnit zahradu nebo terasu abyste si užili pohodu na čerstvém vzduchu. I šťastní majitelé balkonů získají ideální místo pro letní odpočinek, stačí si ho jen správně zařídit. Omezený prostor nemusí být nevýhodou, dejte malému prostoru jeho velkou příležitost, vytvořte zákoutí, kde vám bude příjemně i uprostřed města.

Funkční a praktický

Balkony v mnoha domácnostech slouží pouze k věšení prádla a k odkládání nepotřebných věcí. Je však škoda nevyužít potenciál dalšího prostoru v bytě. V případě větších balkonů si nemusíte moc lámat hlavu s multifunkčním nábytkem. Dopřejte si luxus rozměrnějších kousků sloužící pouze k jedinému účelu, třeba závěsné houpací křeslo nebo lenošku. Menší balkony nutí své majitele pracovat s účelným nábytkem a šikovným využitím úložných prostor se na několika čtverečních metrech vyloupne funkční a praktická letní oáza.

Využijte vertikální prostor a minimalizujte

Poličky, háčky a závěsné tyče vám poskytnou neocenitelnou službu. Uložíte na ně deky, květiny, venkovní nádobí i skládací nábytek. Využijte boční stěny balkonu, umístěte zde poličky a další úložné prostory. Vybudujte na balkoně vícepodlažní zahradu s pomocí polic a háčků či květiny zavěste do závěsných košíků. Nábytek pořizujte stohovatelný, sklápěcí, lehký, mobilní a multifunkční. Sklopný stůl, sedačka s úložným prostorem, závěsný gril, to jsou vaši favorité pro zařizování minibalkonů.

Romantický, rustikální nebo moderní?

Stylově by balkon měl navazovat na celkový koncept bytu, ale pokud si chcete zařídit orientální čajovnu nebo romantický koutek ve stylu Provence, nic vám nebrání. Někomu postačí polštář na zemi, jiný ocení malou pohovku s dekou pro romantické večery ve dvou nebo židličky a stoleček v závěsné variantě pro snídaně na čerstvém vzduchu. Při výběru nábytku myslete ale hlavně na to, že bude umístěn ve venkovním prostoru. Nábytek z oceli je odolný a nenáročný na údržbu, dřevěný je zase lehký, ale je třeba myslet na jeho impregnaci a lakování. Textilie volíme odolné vůči slunečnímu záření a vodě. Hodí se také voděodolné povlaky na nábytek a zařízení, které se vám nechce každý večer uklízet.

Světlo a stín

Hlavně balkony umístěné na jižní nebo západní stranu volají po účinnému zastínění proti slunci. Spokojit se můžete se slunečníkem, pro balkony jsou vhodnější ty, které se dají sklápět a naklánět. Praktické jsou slunečníky s boční nohou, případně menší slunečníky na pohyblivém rameni, které se připevňují na zeď. Spolehlivě slouží také venkovní markýzy. Před slunečním svitem, ale i zvědavými zraky sousedů, vás dále ochrání různé zástěny a závěsy upevněné na zábradlí. Milovníci vlahých letních večerů zase ocení vhodné osvětlení. Využít se dají všechny typy osvětlení od elektrických závěsných lamp po doma vyrobené svícny ze starých plechovek a zavařovacích lahví.