A i když vás v létě ochrání před přímým sluncem, pořád nemáte pocit, že byste byli zalezlí uvnitř. Možná už ji na zahradě už dávno máte, možná se teprve rozhodujete o stavbě. A možná plánujete další, protože na velkém pozemku můžou být klidně tři, každá trochu jiná a s trochu jiným účelem.

Zdroj: Youtube

Až na oblohu

Pergolou se obvykle myslí lehká zahradní konstrukce, která nemá pevnou střechu, i když u výrobců se setkáte i s typy, které mají plné zastřešení. Můžete ji přistavět k domu nebo postavit zcela volně do zahrady.

A použít vlastně všude tam, kde by působil příliš mohutně klasický altán. Shora ji mohou krýt jen popínavé rostliny, v posledních letech se často objevují i plátěné střechy, které chrání před sluncem i mírnějším deštěm, a pokud je systém napnutý na lankách, můžete ho podle potřeby shrnout nebo jím pergolu překrýt.

Většina výrobců dnes nabízí i posuvné, případně pevné střechy z odolnějších materiálů, někdy i částečně zateplené, aby pod nimi v létě nebylo příliš velké horko.

„Problém může být neizolovaná a tmavá střecha, která pohlcuje teplo ze slunce,“ vysvětluje Rastislav Matuška, technik firmy Gardeon. „Pak je pod pergolou v létě sice stín, ale ne takový chládek, jako když zvolíte střechu s izolací nebo světlou barvu. Rozdíl teploty pod zateplenou a nezateplenou krytinou totiž může být až deset stupňů.“

Jaký materiál

Rozdíly jsou nejen v ceně, od níž bývá samozřejmě odvislá i kvalita zpracování. Důležité je i to, jak dlouho má pergola vydržet a jak se o ni chcete starat. A samozřejmě by měla ladit s domem a zbytkem zahrady, což někdy určí materiál samo o sobě.

Dřevo

V českých zahradách asi nejčastější materiál pro stavbu pergoly. Výhody jsou jasné. Postavíte si ji i sami, nejsložitější bude ukotvení, kdykoli ji můžete snadno přetřít a není problém vyměnit jeden sloupek nebo trám. Přesto musíte počítat s častější údržbou, protože dřevěná pergola vyžaduje nátěr ideálně jednou za rok, a obecně nižší životností, než mají třeba pergoly kovové.

Plast

U nás se nepoužívá příliš často, ale pergolové stavebnice z vysokotlakého plastu existují. Časem musíte počítat s nenávratným poškozením, obecně jsou ale celkem odolné a nejde o investici na pár let. Nevýhodou je barva. Jakmile si ji jednou vyberete, už ji nezměníte.

Hliník

Hodí se dobře k moderním novostavbám a řadovým domkům, navíc je odolný a lehký, takže je možné pergolu instalovat i na terase v patře. Nabízí nejsnadnější napojení pevné střechy, většinou v podobě posuvných panelů a funguje dobře například jako zakrytí bazénu.

Ocel
Je rozhodně z materiálů nejodolnější, musíte jen počítat s vyšším zatížením. Přesto nepůsobí nijak masivně a ocelová pergola se i díky různým barevným variantám hodí, podobně jako hliník, k většině moderních domů.

Před větrem i zvědavci

Je jasné, že pergola je ze své podstaty spíš vzdušná a materiálu se pro její stavbu použije minimum. Jenže co když je potřeba ji z nějakého důvodu zastínit. Třeba proto, že na malé zahradě v řadovce má hned o metr dál terasu nepříjemný soused.

„Pokud potřebujete jen trochu odclonění a počítáte třeba s budoucím popnutím rostlinami, můžete zvolit jen jednoduchou výplň, kovovou nebo dřevěnou, jakousi treláž. I ta poskytne do jisté míry soukromí,“ vysvětluje odborník.

„Stejně tak ale můžete mezi sloupky pergoly vložit plné stěny, které se dokonce dají zvenčí nahodit omítkou. Barvu můžete sladit s domem, třeba v případě, že na něj pergola navazuje.“ Ta pak slouží jako ochrana nejen před zvědavýma očima, ale i částečně nahrazuje plot. A v každém případě rozšíří možnosti používání pergoly, až třeba začne víc foukat.

Pod nohama

Velkou výhodou pergoly je, že stavbě stačí čtyři pevné body (nebo víc, podle počtu sloupků), do nichž se ukotví sloupky konstrukce. Nejčastěji se používají betonové patky, které nenaruší vzhled zahrady, a přitom jsou dostatečně pevné. Díky tomu máte vlastně volnou ruku ve výběru podkladu pod pergolou. Pod hodně vzdušnou konstrukcí, která funguje vlastně jen jako „předěl“ v zahradě, můžete klidně nechat růst trávu nebo půdopokryvné trvalky, kterým nevadí větší zastínění.

Když má pergola sloužit třeba jako průchod na místě, kde by jinak v létě bylo nepříjemné horko, nebojte se pod ni položit jen kamenný chodníček, nebo třeba zámkovou dlažbu. Na té už klidně může stát i posezení.

A samozřejmě můžete prostor po pergolou vylít betonem a na něj pak položit jakoukoli venkovní podlahovou krytinu, která vám vyhovuje. Od lité podlahy přes dlažbu až po plastové nebo dřevěné fošny.

Ve výšce

Protože je pergola ve své podstatě konstrukce, kterou můžete postavit jak volně, tak ji navázat na dům třeba garáž, nabízí se samozřejmě její postavení i třeba na terase. Pokud se ale k podobné stavbě chystáte, musíte velmi pečlivě volit nejen materiál, ale i konkrétní výrobek.

Zatímco na zemi se pergola kotví do podloží, nejčastěji pomocí betonových sloupků, na terase to logicky nejde. Proto pečlivě vybírejte jak způsob ukotvení, který musí odpovídat konstrukci obvodové zdi domu, tak zkušeného zhotovitele. Pokud je dům zateplený, bude to navíc muset být pro tento účel speciálně certifikovaná firma.

Proč pergola

Výhody:

  • stavba není nákladná
  • je rychle hotová a některé pergoly zvládnete postavit i svépomocí
  • může mít jakýkoli rozměr, podle potřeby jen přidáte sloupky
  • snadno se přizpůsobí – na trámky podle potřeby zavěsíte cokoli, od světel po houpací křeslo, a za pár týdnů je zase sundáte
  • chrání před přímým sluncem a přitom zahradu „nezastaví“

Nevýhody:

  • dovnitř se však snadno dostanou nečistoty, a tak vyžaduje častější údržbu, než třeba altán
  • nechrání venkovní nábytek, ten dřevěný tedy musíte stěhovat tam a zpátky nebo chránit jinak
  • obvykle neposkytne plný stín, pokud tedy nepřidáte pevnou střechu

Související články

Zdroj: časopis Receptář