Je skvělé mít zahradní domek, ve kterém je vše po ruce – kolečka, nůše, hrábě, rýče, kosy, vidle, motyky, pilky, nůžky a vše další, co pěstitel k opečovávání své zahrady a rostlin potřebuje. Na policích přehledně vyskládané pěstební nádoby, pod nimi pěstební substráty připravené k použití, malé i velké náčiní přehledně uložené či pověšené, takže neztrácíte čas věčným hledáním. V domku by mělo být místo i pro hadice, které do něj uložíte na zimu, pro konve, případně sekačku a další zahradní techniku či zahradní nábytek. Zahradní domek je zkrátka radostí každého zahradníka, zvláště pokud ho postavíte tak, aby zahradu doplňoval a působil příjemně.

Domek jako malovaný

Dřevěné zahradní domky jsou nejčastější – stavba je snadná, do zahrady pěkně zapadnou, lze je zakoupit i jako stavebnici. Dřevěná kůlna může stát na vodorovném základu ze štěrku, dřevěných hranolů, z betonu i dlaždic. Jako stavební materiál postačí i levnější, měkké dřevo, pokud ho důkladně napustíte impregnačním nátěrem. Ochranný nátěr, ať již barvu či mořidlo, je pak třeba obnovovat nejméně jednou za dva roky. Výběr mořidel a lazur je dnes široký (a dobře impregnují i barvy na přírodním základě), můžete si vybrat z nejrůznějších odstínů a domek tak dotvořit podle svého přání.

  • Pokud se však na vaši zahradu hodí spíše domek zděný nebo dokonce kamenný, stojí náročnější stavba za zvážení.
  • Domek zastřeší jakákoli klasická střešní krytina, nebo lepenka. Měla by mít vždy alespoň mírný sklon.

Malé zahradníkovo království

U prostornějších zahradních domků oceníte okna, která dovnitř vpustí denní světlo. K oknu si můžete přisunout stůl a v klidu zde přesazovat květiny nebo přepichovat sazeničky, i když venku prší. V každém případě je vhodné dovnitř zavést elektřinu a domek vybavit osvětlením. A pohodlné posezení se také může hodit.

Prostor kůlny dokonale využijete díky závěsným skobám a policím. Vyplatí si ponechat co nejvíce místa na podlaze a neskladovat na ní nic, co lze pověsit či uložit do polic.

Pokud se ve vaší kůlně přes zimu ubytuje lasička, nerušte ji – když ji necháte přes den v klidu spát, v noci bude lovit hraboše. Stejně tak i užitečná zlatoočka může v koutě kůlny přečkávat zimu.