Nebezpečný umělý kámen

Nemáte ji doma také? Pracovní desky vyrobené z umělého kamene představují nebezpečí vzniku nevyléčitelného onemocnění plic, které se jmenuje silikóza. Nejde o žádnou novinku. Silikózou trpěli i dělníci pracující v prašném prostředí už dávno.

Nevyléčitelná nemoc souvisí se vdechováním krystalického oxidu křemíku, tj. siliky. Uvolňuje se při zpracování různých materiálů, které jsou některé i docela běžné. Například jde kromě umělého kamene také o přírodní kámen, písek či beton. Silikózou trpěli nejčastěji horníci. Toto poškození plic způsobuje dušnost, bolest záněty, ale také rakovinu.

Je jisté, že ani v případě pracovních a kuchyňských desek z umělého kamene tomu není jinak. Ke vdechování prachu nedochází u koncového uživatele tedy ve vašem domově, ale ve výrobě.

Ohroženi jsou tak všichni, kteří se pohybují v prostorách, kde se se zmíněnými materiály pracuje a nechrání si dostatečně nos i ústa. Ke vdechování může docházet především při řezání, leštění a dalším opracování těchto pracovních desek, kdy je nutné používat respirátory.

Bezpečnost práce při práci s umělým kamenem

Jsou ohroženi jen ti, kteří nedodržují pracovní bezpečnost a nenosí adekvátní ochranné prostředky? Ne tak docela, respektive to není jisté. V některých zemích, konkrétně v Británii, kde o souvislosti z obrábění umělého kamene a výskytu onemocnění informoval The Independent, jsou možná i nesprávně nastavené limity pro bezpečnou expozici prachu, podle kterých se výrobci a jejich zaměstnanci musejí řídit.

Související články

Momentálně je v Británii nutné dodržovat expoziční limit na pracovišti pod hodnotou 0,1 mg/m³ respirabilního prachu. Také v ČR je tento limit regulovaný nařízením a i tento limit je stejný.

Nicméně silikóza se v Británii opět objevila a nabízí se proto minimálně dvojí prosté vysvětlení. Buď je tento expoziční limit nesprávný a je potřeba ještě jej snížit nebo dělníci pracovali bez ochranných pomůcek, a pak je nutné vynutit jejich používání.

Dává zákaz výroby smysl?

Výzvy k zákazu používání tohoto materiálu se zdají být přehnané, protože tytéž prachové částice vznikají i při opracování přírodního kamene a dalších materiálů. Nicméně umělý kámen obsahuje významně více siliky, někdy až 90 %, zatímco přírodní materiál obvykle podle typu 20 až 60 %. Jde tedy o zásadní rozdíl a nezbývá než konzultovat problém s odborníky a postavit se k němu způsobem, který ochrání zdraví těch, kteří s materiálem pracují.

V každém případě mějte na paměti, že opracování umělého kamene není bezproblémové a v žádném případě se do takových prací nepouštějte v domácích podmínkách.

Zdroje: independent.co.uk, mikroregionkahan.cz,