Některá riziková místa odhalíte hned, jiná se vynoří až s časem. Bohužel, takové objevy mohou být doprovázeny dětským pláčem, v horším případě zraněním. Děti jsou neuvěřitelně vynalézavé a to, co by vás ani nenapadlo vaši potomci s jistotou vyzkouší. Hlavně ty nejmenší děti rády zkoumají vše kolem sebe. Zatahat za visící závěs, vylézt na skříňku a prohlédnout si vše nahoře, zastrkat kostičky lega na ta nejméně pravděpodobná místa, to je jen zlomek toho, co se určitě vylíhne v malé hlavičce. Nejde o to děti uchovávat v dokonale bezpečné bublině, v prostředí, ve kterém žijí se musí naučit pohybovat a přizpůsobit se mu. Přesto je vhodné myslet dopředu a eliminovat možná rizika na minimum.

Nebezpečné vyhlédnutí

Jedním z největších nebezpečí číhající na malé objevitele jsou okna. Nenechte se ukolébat tím, že dítě je příliš malé a nešikovné. S trochou úsilí zvládne přisunout židli nebo krabici, vylézt nahoru a podívat se, co se venku zajímavého děje. Poletující ptáci, jezdící auta i štěkající pes jsou velká lákadla, stačí chvilka kroucení s kličkou a okno se otevře. Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru pokud větráte oknem nebo balkónovými dveřmi. Jestli chcete mít jednou pro vždy jistotu, zvažte zakoupení uzamykatelných kliček na okenice. Střešní okna zase zajistíte uzamykatelnou rozpěrou. Zaručíte tak fixaci ventilačních poloh, zabráníte nežádoucímu otevření a zároveň máte možnost bezstarostně větrat v dětském pokoji.

Zajistěte nábytek

Rodiče většinou nezapomenou zajistit ostré hrany nábytku jakmile dítě začne objevovat svět, všude lézt a padat. Vyřešit se to dá samozřejmě pomocí ochrany rohů, které jsou dostupné ve všech obchodech s nábytkem. Myslete na to ale i při výběru nových kousků a preferujte nábytek s oblými hranami.

Zároveň volte raději skříňky bez úchytek, s otvory nebo zadlabanými úchopy, které neční nad plochu dvířek. Poličky raději nezavěšujte nad postel, knížkám a hračkám dejte prostor jinde, kde nespadnou tak snadno dítěti na hlavu. Pozornost věnujte také ukotvení nábytku. Děti rády používají nábytek jako oporu i schůdky, je to lákavá cesta jak se dostat výš. I když se mohou skříně zdát stabilní, stačí aby dítě vytahalo všechny těžké zásuvky a může se lehce převážit. Snadno nábytek připevníte ke zdi pomocí kování určené k ukotvení nábytku. Stojí řádově desetikoruny a někteří výrobci ho dodávají přímo s nábytkem.

Na co ještě nezapomenout

Elektrické zásuvky zajistěte proti nenechavým prstíkům pomocí záslepek, šikovné jsou i zásuvky s krytem. Snažte se vyhnout umístění stojací lampy s ležící nebo visící šňůrou, svítidla raději pevně uchyťte mimo dosah dětí.

Kusové koberce vybírejte tak, aby poskytovaly pevnou oporu a neklouzaly, případně na podlahu nalepte protiskluzové pásky. Ujistěte se, že v pokojíku nejsou žádné skleněné a křehké předměty. Zkontrolujte i pokojové rostliny, některé jejich části mohou být jedovaté. Dveře zajistěte pomocí zarážek, zabrání nejen poškození dveřního křídla při prudkém otevření, ale nehrozí ani prstíky uskřípnuté do dveří. Aby se děti neporanily o dveřní kování, pořiďte si zámky s magnetickou střelkou. Když jsou dveře otevřené, zůstává skrytá ve dveřním křídle, vyklápí se až ve chvíli kdy je zavřete. Chcete mít alespoň částečný přehled o tom, co se v pokoji děje? I do dětského pokoje si můžete dovolit průhledné nebo průsvitné dveře, dejte přednost tvrzenému sklu nebo grafosklu, případně použijte bezpečnostní fólii.