Dnes už se snad ani nevyrábějí koupelnové skříňky tak, že by měly některou část obnaženou až na dřeň, tedy bez kompletní a dokonalé povrchové úpravy. Vlhko ani kapičky vody se totiž nesmí dostat k dřevotřísce, protože by ji dříve nebo později poškodily, bobtnala by. Ve velmi malých koupelnách může být s nábytkem problém, ale přiznejme si, že je vždycky lepší mít všechny přípravky, pomůcky a intimní potřeby „schované“ než rozestavěné všude kolem – už kvůli hygieně.

Skříňku pod umyvadlem v každém případě zavěsíme. Jednak kvůli snadnějšímu vytírání podlahy, jednak proto, abychom si mohli stoupnout až těsně k umyvadlu; skříňka stojící na podlaze by vadila špičkám nohou. Na snímcích jsou skříňky Dřevojas a Jika.

Elegantní, praktická a tichá toaleta

Když už nový, pak jedině závěsný. Tak může znít motto pro instalaci klozetu do koupelny či do samostatné místnosti záchodu. Inspirovat nás k němu mohou dvě výrazné výhody, které stojí za trochu komplikací při instalaci a peněz navíc. Zavěšený klozet má nádržku na vodu schovanou a izolovanou, tudíž je splachování a natékání velmi tiché – a když se to udělá šikovně, pak téměř neslyšitelné. Druhé, daleko větší plus je čistota. Podlaha zůstává přístupná po celé ploše, což oceníme třeba v koupelně, kde se často nacáká, nebo když máme v domácnosti kluky, kteří se občas nestrefí.

Vestavěná část je vždy na kovové konstrukci, takže mísu ze zdi nevtrhne ani těžká váha, a není příliš hluboká - objem totiž nabývá do výšky, případně do šířky. Je to dokonce vymyšlené tak, že když místo klasického klozetu typu kombi nainstalujeme závěsný, zabere vestavný modul tutéž hloubku, jakou měla nádržka. Není tedy nutné zvětšovat místnost, pouze si zjistíme, jak nosná je zadní stěna. Pokud na ni modul nemůžeme přišroubovat, zvolíme třeba upevňovací prvky pro uchycení do bočních stěn, které se hodí třeba do panelových domů. Při rekonstrukci bytu nejdříve zjistíme přesné podmínky, včetně možných rozměrů, a podle nich koupíme kompletní závěsný klozet. U novostavby to můžeme udělat opačně, protože se lze předem vybrané toaletě přizpůsobit. V obou případech si ale pohlídáme spád odpadu, který musí být k hlavní stoupačce veden pod úhly 60-45 stupňů, nikoliv ostřejšími, aby se nezanášel a splašky se nevracely. Na snímku je toaleta Roca.