Vdechněte znovu starému poškozenému nábytku druhý život. Mnohdy stačí jen drobná oprava. Než se vrhnete na tmelení a broušení, zkuste obyčejnou žehličku. Drobné nerovnosti s ní velice snadno opravíte a zacelíte. Dřevo však nesmí být ošetřené silnou vrstvou lazury nebo voskovým olejem, který odpuzuje vodu. Právě ta je totiž při tomto způsobu renovace potřebná.
Chcete se dozvědět zajímavé tipy na opravu škrábanců a dalších nesrovnalostí na nábytku či podlahách? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Picobello Česko:
Fígl opravy je v přirozené vlastnosti dřeva
Pokud se chcete zbavit nechtěných děr a rýh, stačí využít přirozené vlastnosti dřeva, které saje vodu a postupně bobtná, tedy zvětšuje svůj objem.
Jak přesně postupovat
Začněte tím, že si namočíte utěrku. Položte ji na poškozené místo, kde vznikla rýha, kterou chcete dát do pořádku. Následně přežehlete mokrou textilii rozpálenou žehličkou. Dřevo pod ním nabobtná a rýha se krásně zacelí.
Tento způsob opravy opakujte, dokud rýha zcela nezmizí. Jakmile dřevo náležitě vyschne, přebruste jemně opravené místo bruskou na dřevo, jejíž brusný papír by měl mít zrnitost mezi 80 až 120.
Na co si dát pozor
Během postupu si dejte pozor, abyste zbytečně opravované místo nepřemáčeli. V případě, že byste použili velké množství vody, mohla by se na místě časem objevit nehezká vyboulenina. Buďte obezřetní i při použití žehličky, abyste to nepřehnali a nezpůsobili jste nepotřebné spáleniny.
Kdy metodu aplikovat
Tuto jednoduchou techniku lze využít na všechny menší rýhy a vrypy v masivním dřevě. Nejlépe funguje na měkké dřevo, tedy smrk a borovici.
Kdy zvolit jiný způsob opravy
Zmíněný postup nepoužívejte na dřevotřísku a masiv, který je opatřený voděodolným nátěrem. Stejně tak tuto metodu nevyužívejte k opravě hlubokých rýh a silně poškozených míst. V těchto případech dejte raději přednost tmelu.
Tip na opravu světlého dřeva
K renovaci poškozeného nábytku ze světlého dřeva, můžete využít i 2 domácí ingredience, které máte jistě doma. Stačí smíchat ocet a běžný stolní olej v poměru 1:1 a tuto směs vetřít do inkriminovaných míst. Stejně tak vám udělají perfektní službu i speciální korektory na dřevěné povrchy v podobě fixu, které jsou k dostání v mnoha odstínech.
Zdroje: www.ceskykutil.cz, www.adbz.cz, www.hobbyinstory.cz