Sotva vyžehlíte jednu hromadu prádla, už vám doma vyrostla druhá. Čas u žehlicího prkna ale nemusí být nekonečný. Naučte se triky, které používají profíci, a budete mít vyžehleno za pár minut a bez námahy.

Na video od Krispol Store, jak vyžehlit košili do tří minut, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Perte na nízké otáčky a před věšením protřepejte

Důležitým prvním krokem k jednoduchému žehlení je správné praní. Perte prádlo na nižších otáčkách, ideálně pod 1 200 otáček za minutu. Nižší otáčky zaručí, že prádlo nebude tak zmuchlané a vy ušetříte čas při žehlení.

Kvalitní aviváž neznamená jen voňavé prádlo. Obsahuje látky, které ho změkčí a vyhladí, což usnadní proces žehlení. Důležité je také správné třídění prádla podle materiálu a teploty, kterou snese. Začněte s materiály, které vyžadují nižší teploty.

Nepodceňujte tento krok. Před věšením každý kousek prádla důkladně protřepete, aby se vyhladil a zbavil zbytečných záhybů. Protřepáním látku natáhnete, vyhladíte a zbavíte se zbytečných záhybů, se kterými byste se u žehlení trápili. Dodržujte toto pravidlo při každém praní.

Věšte naruby a na ramínka, nezapomeňte třídit

Aby prádlo lépe vypadalo po žehlení, věste ho naruby. Kolíčky umístěte na místo švů, abyste předešli otiskům. Pokud prádlo věšíte naruby, minimalizujete riziko otisků od kolíčků, které by mohly zůstat na povrchu látky. Košile, jemné halenky nebo svetříky pověste raději na ramínka. Lépe se vytvarují a nemusíte se trápit s kolíčkováním.

Roztřiďte prádlo podle materiálu a teploty, kterou snese. Začněte s materiály, které vyžadují nižší teploty. Každá látka je jiná a vyžaduje odlišnou péči. Ušetříte si tak čas a energii.

Kropte teplou vodou a žehlete naruby ve správném směru

Vlhká látka se pomačkání zbaví rychleji. Před žehlením proto praktikujte kropení prádla teplou vodou. Při kropení prádla teplou vodou se vlhkost rovnoměrněji vsákne do látky, což usnadní proces žehlení. Kropení teplou vodou před žehlením je osvědčeným trikem, který vám ušetří čas a námahu.

Některé látky lépe snášejí žehlení z rubové strany. Ověřte si to a žehlete naruby, abyste předešli nechtěným lesklým plochám.

Žehlete vždy směrem nahoru a dolů, nikoli kruhovými pohyby, abyste materiál nepoškodili. Správný směr žehlení zabraňuje poškození látky a zároveň zajistí dokonalý výsledek.

S použitím těchto jednoduchých triků a tipů se žehlení stane rychlým a efektivním úkolem, který vám nezabere zbytečně mnoho času a úsilí. Nebojte se vyzkoušet různé techniky a najděte ten styl, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.mall.cz