Kdysi dávno si prý čínský císař Šen-nung převařoval na svých cestách v kotlíku vodu, zmožen cestováním při kuchtění lehce klimbal, a kde se vzal tu se vzal, do nádoby s horkou vodou mu vánek zanesl lístek čaje z nedalekého keře. Císaře zaujalo, jak rostlina zabarvila vodu a jeho čichové buňky příjemně polechtalo zajímavé aroma. Netrvalo dlouho a jeho chuťové pohárky se těšily z originální příchutě nápoje. Šen-nung vyprázdnil nádobu a pocítil ve svých unavených končetinách novou dávku energie. Legenda nám sice nevypráví, zda byl všímavý a čaji věrný vládce odměněn i štíhlostí, nicméně některé novodobé studie naznačují, že by tomu tak mohlo být.

Splalovač tuků

Jistá látka tříslovinové povahy obsažená v lístkách zeleného čaje měla při klinických studiích na pokusných zvířatech prokazatelně redukční efekt. Ona unikátní látka však nesnižovala chuť k jídlu, jak byste možná čekali, ale ovlivňovala přímo spalování tuků přijatých stravou. Konzumenty velmi tučných dobrot se sklonem k obezitě jistě potěší i fakt, že další látky obsažené v čaji mají prokazatelný vliv na snižovaní hladiny cholesterolu. Kýžený efekt by se měl dle mnoha odborníků dostavit při konzumaci 4 až 5 šálků voňavého moku denně.

Volte kvalitu

Jedním ze základních pilířů každé slušné diety je bezesporu správný pitný režim. Proč tedy část potřebných tekutin nenahradit kvalitním zeleným čajem? Tím samozřejmě nejsou myšleny přeslazené a aromatizované »rádoby čaje« s neskutečně dlouhou dobou trvanlivosti. Správným postupem připravený nápoj obsahuje nejen řadu antioxidantů působících preventivně a léčebně proti mnoha chorobám, ale i minerální látky – např. draslík, magnesium, měď, nikl a fluor.

Čajem proti rakovině

Mnohaletá vědecká pozorování, především japonských a čínských vědců, naznačují, že zelený zázrak císaře Šen-nunga snižuje díky obsahu polyfenolů výskyt některých typů nádorů. Zejména slinivky, tlustého střeva i žaludku, močového měchýře, jícnu, prsu a kůže.