Drobné změny v nastavení oken zvládnete i vy

Nastavení oken na zimní režim není skutečně nic težkého, jen musí člověk zjistit, jakým směrem otočit. I to si ale jednoduše ověříte sami, a tak zvládnete přenastavit okna na zimu i zpět v létě.

Jak takové seřízení oken může vypadat se podívejte v tomto kratičkém příspěvku z YouTube kanálu Stavebniny DEK.

Zdroj: Youtube

Nastavení na zimní režim zvládnete bez pomoci

Možná, že čas od času se na prahu vašeho domu po telefonickém objednání objeví servisní pracovník na seřízení plastových oken. Jde především o údržbu po několika letech a tento odborník vám pomůže seřídit plastová okna a dveře, které lze jen těžko dovřít nebo naopak máte pocit, že těsní velmi málo. Může vyměnit těsnění oken, zkontrolovat parapety a okapničky, výjimečně také rolety, které bývají vmontovány přímo do okenních rámů.

I když je taková údržba rozhodně vhodná, přece jen něco stojí a jistě nebudete vyžadovat přítomnost servisního pracovníka každý rok dvakrát. Ideálně byste totiž měli okna nastavit na silnější nebo slabší přítlak v letním a zimním období, tedy co půl roku.

Jak vidno, seřízení sice není nic náročného, ale přece jen musí člověk vědět alespoň trochu, co dělá. Dnes je na trhu nejen spousta různých oken s nestejnými kovovými rámy, ale také stále fungují i okna, která jsou dvacet let a více stará.

S čím se můžete na oknech setkat?

Nastavení na silnější nebo slabší přítlak je otázkou pohnutí oválně tvarovaným šroubem nebo čepem v kování okna mírně pod klikou. K takovému seřízení můžete jednak použít specifické nářadí konkrétního výrobce oken, ale běžně postačí i imbusový klíč nebo malé kleště. Nic není třeba rvát na sílu, ale stačí šroubem nebo čepem pootočit tak, jak jste to mohli vidět ve videu.

Na zimu nastavujete okno tak, aby přimykalo k rámu těsněji, při zavírání je proto nutný přítlak, nikoli však přiražení. V letních měsících je možné nastavit okno tak, aby bylo otevírání a zavíraní snazší.

Různé druhy systémů kování mají někdy ukazatele, podle který lze poznat, v jakém režimu právě nyní okno je. Existuje varianta přepínače s tečkou a bez tečky. Pokud je okno v zimním režimu, tečka je dole. Oválný šroub v zimním režimu ve vodorovné poloze a šestihranný čep mívá uprostřed hlavičky naznačenou čáru, která je v zimním nastavení svislá.

Tato spousta nastavení a poloh vás může jednoduše zmást. Pokud si nejste jistí nastavením, vyzkoušejte zavírání okna, silnější nebo slabší přítlak okna k rámu vám prozradí, v jakém režimu je okno, ve které poloze.

Související články

Zdroje: cnn.iprima.cz, rexter.cz