obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zimní zahrada - báječné místo k relaxaci

Milovníci květin a nejen oni, vnímají zimní zahradu jako oázu zeleně a květů, kterou lze doma zřídit pro rostliny citlivé na naše chladné zimy. Zimní zahrada celkově rozšíří naše bydlení, nabídne prostor navíc, který můžeme využít pod svých potřeba a požadavků. Je to skvělé místo pro pěstování exotických rostlin, stejně tak jako místo pro setkávání s přáteli a rodinou. Ale možností využití se nabízí mnohem více.

Příjemné posezení s přáteli či s rodinou v zimní zahradě. Příjemné posezení s přáteli či s rodinou v zimní zahradě. Zdroj: Shutterstock.com / Heller Joachim

Oáza rostlin

Balzám na duši, ale také pro oči, nabídne zimní zahrada jako soukromá oáza zeleně. Dostatek světla rostlinám zajistí prosklená střecha i stěny. V zimní zahradě si díky vytápěnému prostoru můžete zřídit soukromé tropy nebo subtropy. Pak ale do zimní zahrady vybírejte jen takové rostliny, kterým budou tyto podmínky vyhovovat. Pokud se zaměříte vyloženě na tropické rostliny, váš výběr bude více omezen. Rostliny tropického pásma vyžadují stálou teplotu minimálně 20 °C a také vysokou vlhkost. Péče o tyto druhy vás bude stát více času i námahy. Proto obvykle padá volba spíše na rostliny subtropického pásma, kterým postačuje stabilní teplota okolo 10 °C.

Moderně řešená zimní zahrada plná světla. Moderně řešená zimní zahrada plná světla. Zdroj: Shutterstock.com / U.J. Alexander

Relaxační místnost s wellnessem

Možná se vám ale vyplatí nenechat se omezovat jakýmikoli stereotypy a rozhodnete se vybudovat si v prostředí zimní zahrady skvělý domácí wellness. Pořiďte si do zimní zahrady vířivou vanu, sprchu a skleněné stěny opatřete exteriérovými žaluziemi, které vám zajistí nejen patřičné soukromí, ale také zabrání přehřívání prostoru v letních měsících. Skvělá možnost je, pokud zajistíte, aby se z vašeho rodinného wellnessu dalo vycházet rovnou na zahradu. Zimní zahrada může také jednoduše posloužit jako přístřešek nad váš bazén. Pamatujte ovšem na to, že jako konstrukce nad bazén bude mít svá specifika. V prvé řadě je třeba přizpůsobit materiál konstrukce tomu, že se pro chod bazénu musí využívat různé druhy chemie, tak aby nedošlo k poškození materiálů. Ty by měly být nerezové anebo netečné.   

Prostor pro rodinné oslavy

Rodinné oslavy obvykle vyžadují dostatečný prostor na to, aby se mohla sejít celá rodina v jednu dobu na jednom místě. Někdy ani ten největší obývací pokoj není dostatečně velký. Bude-li však k němu připojená zimní zahrada, mohou se vaše rodinné oslavy, nebo klidně i svatby, odehrávat právě v tomto prostoru.

Zimní zahrada vybízí k odpočinku s knihou nebo s domácím mazlíčkem. Zimní zahrada vybízí k odpočinku s knihou nebo s domácím mazlíčkem. Zdroj: Shutterstock.com / Dirk Ott

Čtenářský koutek s mini knihovnou

Houpací lavička nebo pohodlné křeslo usazené v prostoru zimní zahrady je tím pravým místem na čtení.  Zimní zahrada vám zajistí dostatečný klid, abyste se mohli začíst do své oblíbené knihy.

Posezení s domácími mazlíčky v zimní zahradě. Posezení s domácími mazlíčky v zimní zahradě. Zdroj: Shutterstock.com / Frank11

Místo pro odpočinek s domácími mazlíčky

Příjemné klima nepřetopeného bytu mají rádi v zimě domácí mazlíčci, kteří jindy běžně tráví většinu času venku, zatímco na zimu nebo alespoň při silných mrazech si je bereme domů, aby jim chlad neublížil. V místnostech, kde si my libujeme u kamen a krbů zvláště těm velkým a huňatým mazlíčkům příliš dobře není. Zimní zahrada tak pro ně může být tím pravým zimním útočištěm a naším společným místem pro zábavu a mazlení.       

Posilovna

Zimní zahrada vznikla v domovní přístavbě. Zimní zahrada vznikla v domovní přístavbě. Zdroj: Shutterstock.com / David Hughes Mnohdy naprosto postačí přenést do zimní zahrady rotoped, posilovací lavici nebo veslařský trenažér. Váš trénink tak bude mnohem intenzivnější uprostřed rostlin a zeleně, než kdybyste své tělo trápili v přeplněné posilovně. Nevěříte? Tak to prostě vyzkoušejte.

Akční letáky