Možná se budete divit, ale živočišné uhlí neslouží pouze k zabránění průjmu. Má spoustu dalších jedinečných vlastností, které pomáhají tělu, pleti, ale i s úklidem domácnosti.

Tablety černé barvy, kterým se lidově říká živočišné nebo černé uhlí, jsou součástí snad každé domácí lékárničky. Používají se především při průjmu či nadýmání jako prostředek první záchrany. Kromě toho vám uhlí pomůže ale i s věcmi jinými.

Začněte třeba tím, že napomáhá zdravému trávení, ale je pomocníkem i při detoxu nebo vám uleví i při pálení žáhy. Černé uhlí seženete jako tablety nebo prášek, který se přidává do vody. V malém množství ho můžete konzumovat denně, maximálně ale půl kávové lžičky. Když ho berete pravidelně, odstraní toxiny ze stravy, a to především hnojiva a postřiky z ovoce a zeleniny.

Živočišné uhlí se využívá i v kosmetice či domácnosti

Tato zázračná černá tabletka se využívá jako kosmetický přípravek, který čistí ústní dutinu, ale můžete si z něj udělat i masku na obličej. Pokud si chcete tento šetrný prostředek na bělení zubů připravit doma, tak smíchejte lžíci kokosového oleje a lžičku aktivního uhlí v prášku. Touto pastou si pak vyčistěte zuby. Kromě toho, že vám chrup vybělí, pomáhá také odstraňovat usazeniny ze zubů.

Chcete-li si připravit pleťovou masku proti černým tečkám, pak smíchejte polévkovou lžíci dužiny z aloe vera, lžičku kokosového oleje a pět lžiček uhlí. Pokud nemáte prášek, můžete nadrtit i tablety. Aktivní uhlí totiž odmašťuje pleť a zmenšuje póry.

Uhlí likviduje zápach v bytě

Kromě toho jde i o skvělý úklidový prostředek. Pomáhá s likvidací pachů v bytě. Stačí ho nasypat do skříně, špajzu nebo na jiné místo, které potřebujete zbavit zápachu.

Zlikvidujte plísně v bytě a použijte černé uhlí v kuchyni

Živočišné uhlí zneškodní i plísně na zdi. Stačí smíchat aktivní uhlí v prášku s vodou jedna ku dvěma a pak vzniklou pastou potřít plesnivá místa v bytě. Nechte dvacet minut působit a pak navlhčenou houbičkou na nádobí otřete. Pokud je to třeba, postup po pár dnech zopakujte. Bát se nemusíte, jedná se o přírodní metodu, která neškodí vašemu dýchání. Pokud zůstane zeď po nanesení šedá, musíte ji vymalovat či vyčistit.

Uhlí jako neškodné barvivo

Pokud chcete opravdu zazářit, použijte černé uhlí na vaření. Třeba jím můžete obarvit housky na burgery, které díky němu budou originální a jejich chuť zůstane nezměněna, nebojte se. Navíc budou zdravější a pro vaše tělo lépe stravitelné, což se také počítá.

Zdroj: www.prozeny.cz, www.irozhlas.cz