Žloutnou vašim pokojovkám listy? Jednejte.
Zdroj: Shutterstock

Žloutnou vašim pokojovkám listy? Jednejte ihned. Takto je ještě zachráníte

Věnujete svým pokojovkám péči, ale přesto začínají chřadnout a žloutnou jim listy? Nepanikařte. Máme pro vás několik tipů, jak pokojové rostliny zachránit.

Příčin žloutnutí listů může být hned několik. Od nevyhovující zálivky až po málo výživnou půdu. Dobrá zpráva je, že každá příčina se dá vysledovat, minimalizovat a květinu zachráníte.

Co většinou rostlinkám chybí nebo přebývá a jak potíže vyřešit, se podívejte na videu:

Jednou z příčin, proč pokojovým rostlinám žloutnou listy, může být příliš velkorysá zálivka. Možná namítnete, že je zaléváte stále stejně. A právě v tom může být zádrhel. Rostlinky mají v zimě, kdy na ně tolik nesvítí sluníčko a je chladněji, co se zálivky týká, jiné potřeby.

Jako první pomoc proti žloutnutí listů je tak ubrání množství zálivky a její četnost. Dobré je zalévat pokojovky, když mají substrát suchý, což si ověříte jednoduchým pokusem. Jednoduše zapíchněte prst alespoň do poloviny hloubky květináče. Pokud se jedná o větší rostlinu, nic nepokazíte, když si pořídíte vlhkoměr. Je-li potřeba zálivka, dejte pozor, abyste nezalévali příliš studenou vodou. Nechte vodu na květiny odstát a zalévejte tou s pokojovou teplotou.

zalévání květin Jednou z pomocí, aby přestaly listyrostlin  žloutnout, je upravení množství zálivky. Zdroj: shutterstock

V zimě pokojovky nehnojte

V zimě mají pokojové rostliny tendenci se podobat medvědům a ukládat se ke spánku, tedy alespoň v přeneseném slova smyslu. I pro pokojovky je zima čas, kdy příliš nerostou a nabírají sílu na jaro. Proto upravte i hnojení. Během zimy rostlinky nepotřebují živiny skoro vůbec, není tedy nutné je přihnojovat. Naopak je dost možné, že byste vytrvalým hnojením mohli rostlinkám popálit kořeny a dočkat se tak větší škody než užitku.

Počkejte na jaro

Pokud vás napadne využít jako léčebnou metodu proti žlutým listům přesazení rostliny, v zimním období na to rovnou zapomeňte. Uškodili byste jí tím ještě víc. Raději se poohlédněte po vhodném místě, kam rostlinku přesunout.

Žluté listy mohou být způsobeny i nedostatkem světla. V zimě tedy pokojovky můžete dát na okenní parapet, ovšem dejte pozor, aby se listy nedotýkaly ledových okenních tabulí.

shnilé listy Zimní počasí nahrává rozmnožení škůdců.  Zdroj: shutterstock

Zbavte se škůdců

Bohužel vlhko a zima nahrávají některým škůdcům a ti jsou jednou z nejčastějších příčin žloutnutí listů a chřadnutí květiny. Zkontrolujte listy hlavně zespodu, jestli na nich neobjevíte nezvané hosty. V případě pozitivní odpovědi rostlinky vezměte do koupelny a listy opláchněte insekticidním mýdlem.

žluté listy Zkuste zalévat květiny odvarem z bobkového listu, měl by jim dodat potřebnou sílu.  Zdroj: shutterstock

Vítězný vavřín

Zkusili jste pohlídat všechny aspekty související s pěstováním pokojovek a stejně se objevují nové žluté listy? Dopřejte jim zálivku se životabudičem. Udělejte svým rostlinkám ozdravný odvar z bobkového listu. Vezměte pět listů bobkového listu, vložte do čisté zavařovací sklenice, zalijte horkou vodou a nechte louhovat. Takto připraveným hnojivem zalévejte rostlinky jednou za čtrnáct dní a brzy uvidíte změnu.

Zdroje: www.youtube.comchalupari-zahradkari.czwww.idnes.czchalupari-zahradkari.cz

Akční letáky