Někdy se bohužel může stát, že i když se snažíme sebevíc, neodhadneme některé nároky, které rostlina má, a které jí neplníme. Nejprve si většinou všimneme žloutnutí listů, ale vůbec nemusí jít o jediný příznak její nespokojenosti. Žádnou negativní změnu tak nesmíme přehlížet, pokud chceme rostlinu zachovat po další roky v pořádku. Naučme se tedy číst v rostlinách jako v otevřených knihách.

O pokojovky se musíme starat i v zimě, třeba podle youtubového videa v kanálu Plant Lady Prague:

Zdroj: Youtube

Pozor na sucho!

Jednou z nejčastějších příčin žloutnutí listů je špatná frekvence zálivky, hlavně pak její nedostatek. Je sice pravdou, že v přemokřené půdě rostliny také žít nemohou, ale příliš suchá zemina nedovoluje přenášet živiny do kořenů a následně do celé rostliny. Vyzkoušejme tedy (stačí prstem), zda přibližně dva centimetry pod povrchem zeminy ucítíme vlhkost. Pokud ne, jsme u cíle hledání. Existují také speciální vlhkoměry, které se dají běžně koupit a dají vám absolutní jistotu, jak na tom rostliny jsou.

Ani mokro jim nesvědčí

Stejně tak, jak bylo řečeno, je ale problém v opačném případě, kdy rostlině dopřáváme vodu ve větším množství než kolik jí potřebuje. Kořeny pak v přemokřené půdě začnou zahnívat, odumřou a nemohou tak zásobovat zbytek pokojovky potřebnými živinami. Je-li rostlina nucena žít delší dobu v “blátě”, začnou listy nejen žloutnout, ale navíc i opadávat. Dejme si na to tedy pozor, stejně jako na hodnoty pH, tedy kyselosti půdy. K dostání jsou jednoduché testy, s jejichž pomocí zjistíte, zda má vaše pokojovka všechno, co potřebuje, tedy většinou zeminu s pH kolem neutrální hodnoty (mezi 6 - 7). V tomto případě je ale nezbytné zjistit, co vyhovuje konkrétní rostlině, protože existují i kyselomilné, které si libují v jiných podmínkách.

Správný výběr květináče

Voda samozřejmě není jedinou příčinou možného žloutnutí listů. Ty totiž potřebují také dostatečný prostor pro kořeny. Jakmile je zapomeneme včas přesadit, budou kořeny po čase v květináči tak nahuštěné, že dojde k jejich poškození. Stejně tak se může stát, že je napadnou nejrůznější škůdci, případně začnou zahnívat. Tyto příčiny neodhalíme jinak, než že rostlinku vyndáme z květináče a důkladně prozkoumáme její podzemní části. Najdeme-li poškozené kořeny, je nutné takové odstranit a rostlinku přesadit do větší nádoby.

Kouzelnický trik s alobalem

Zdá se, že péče o pokojovky je složitá disciplína. Svým způsobem vlastně ano, ale můžeme si v lecčem ulehčit práci a rostlinkám prospět. Například problémy s velkou či malou vlhkostí substrátu odstraníme umístěním drenáže na dno květináče. Co ale dělat, když nemáme po ruce potřebný materiál? V takovém případě stačí zajít do spíže a přinést kus alobalu, který běžně používáme při práci v kuchyni. Z něj vytvoříme větší i menší kuličky, které při přesazování nasypeme na dno květináče. Pak přijde na řadu trocha zeminy, rostlina a znovu zemina, kterou pokojovku dobře, ale jemně zafixujeme. Problémy s vodou zmizí jak mávnutím kouzelného proutku. Zkusíte to také?

Související články

Zdroje: www.pennington.com, hortnews.extension.iastate.edu, adbz.c