Žmolky se vytvářejí z důvodu tření, které na daný materiál působí jak při běžném používání, tak i během praní či sušení. Vlákna textilie se tak začnou uvolňovat a namotávat se na sebe, čímž vznikají žmolky. Japonci však našli řešení, které efektivně brání tvorbě nežádoucích žmolků, jenž ničí vaše oblíbené kousky oblečení. Stačí dodržovat tyto zásady a se žmolky si už hlavu nebudete muset lámat.
Jak snadné je odstranění žmolků za pomoci odžmolkovače, můžete vidět ve videu na YouTube, na kanálu decoDoma:
Pečlivé roztřídění prádla
Malé kuličky vláken mají největší tendenci se vytvářet na nekvalitním materiálu a umělých či vlněných svetrech. Je proto velmi důležité, abyste rozdělovali oblečení nejen podle barvy, ale také podle druhu textilie. Náchylnější prádlo ke žmolkování neperte ani s takovým oblečením, které má knoflíky, zipy nebo vystouplé ozdoby.
Oblečení vždy naruby
Prevencí před tvořením žmolků je rovněž obrácené prádlo naruby. Vlákna se budou držet pěkně uvnitř a nedojde tak ke vzniku žmolků zvenčí. Zároveň ochráníte trička s potisky, které by se jinak časem opraly. Pokud máte speciální síťky na jemné prádlo, určitě byste je v tomto případě měli použít, případně je lze skvěle nahradit i obyčejným povlakem na polštář.
Vhodný program praní
Jakmile dáte oblečení do bubnu pračky, nesahejte po pracím prášku, nýbrž po tekutém pracím gelu. Oblečení před žmolky ochráníte také šetrným programem na vlnu, při menších otáčkách. Vhodné je praní pak ve studené vodě do 30 °C, vlna ovšem snese teploty až kolem 40-60 °C.
Vlhčené ubrousky do sušičky
Sušení prádla v sušičce je pro tvorbu žmolků naprosto ideálním prostředím. Na oblečení totiž působí teplo, tření i statická elektřina. Pokud ale nemáte dostatek místa na sušení prádla mimo sušičku, vyzkoušejte jednoduchý trik s vlhčenými ubrousky či mikrovláknovými utěrkami. Na ty se uvolněná vlákna přilepí a nevytvoří tolik nežádoucích žmolků.
Šetrné odstranění žmolků
Vzniklé žmolky neodstraňujte v žádném případě nehty ani nůžkami, aby nedošlo k prostřihnutí a uvolnění dalších vláken. Odstranit je však můžete za pomoci žiletky nebo lepicí pásky, kterou si stačí namotat lepicí stranou vzhůru na dva prsty a jemně žmolky odtrhávat. Vyzkoušet můžete i namočenou houbičku, jejíž drsnější stranou lehce potírejte žmolky, nebo silonky, které pouze natáhněte a prudce s nimi přejíždějte po oblečení. Žmolky se uvolní a prádlo bude zase jako nové!
Zdroje: aazdravi.cz, cleany.cz, zakeri.cz