Při nákupu interiérových dveří máte nepřeberně možností, nabízí se spousta materiálů a barevných provedení, od klasických dřevěných po designové kousky ze skla nebo kovu. Před výběrem si však nutně musíte promyslet, zda do svého bytu chcete klasické nebo posuvné dveře. Každý typ má své výhody i nevýhody.

Klasika s klikou

V první řadě je třeba zmínit, že klasické dveře jsou náročnější na prostor. Potřebují totiž místo, kam se budou otvírat a tam logicky neumístíte žádný nábytek nebo dekorace. To bývá problematické hlavně u malých místností, kde se snažíte využít každý centimetr. Jejich instalace a případná výměna je velmi snadná, bez potíží je v budoucnu nahradíte novými. Jsou příjemné na ovládání. Jejich pořízení zvažte u místností, které chcete mít dobře zvukově nebo tepelně izolované (například ložnice či dětský pokoj). Otočné dveře se dají se dobře utěsnit po obvodu a utlumují rušivé vjemy. Jsou dostupné v rozmanitých variantách a cenových hladinách, cena je obecně příznivější, než u dveřích posuvných. Lze volit nestárnoucí klasiku z masivu, ale třeba i dýhované, laminované, foliované či skleněné, široké možnosti se nabízejí také u výběru kování, které samo o sobě tvoří designový prvek. Oblíbené jsou dekory dřeva v různých barevných tónech, dveře bílé i rozmanitě barevné, jednoduché i vzorované. Bát se nemusíte ani moderního designu.

Na stěně nebo ve zdi

Posuvné dveře jsou také cenově dostupné, široká škála materiálů a povrchových úprav je i tady samozřejmostí. Finanční náklady vynaložené na jejich pořízení se ale odvíjí od typu dveří a náročnosti zpracování.

V nejjednodušší variantě se jedná o desku, která překrývá dveřní otvor. Dveře se pohybují v kolejnici upevněné na stropě nebo na zdi. Tím pádem zaberou nějaký prostor těsně při stěně, nábytek tam umístit lze, ale musíte ho odsunout dál do místnosti. Pro obrázky, rodinné fotografie nebo i vypínače si však musíte hledat místo jinde. Druhou variantou jsou posuvné dveře v provedení do stavebního pouzdra, díky umístění ve zdi dveře nijak neruší ani nepřekáží. Speciální kapsa je umístěna v příčce a je nutné ji namontovat již při stavbě nebo v rámci rekonstrukce. To znamená rozsáhlejší stavební práce v bytě, většinou zároveň spojené s přemístěním rozvodů elektroinstalace, protože v takto upravené příčce nelze vést instalace vody či kanalizace, elektrokabely jen omezeně. Před pořízením posuvných dveří si také pečlivě ozkoušejte hlučnost pojezdového systému a utlumení nárazu při dojezdu křídel dveří.

Funkční i estetický prvek

V dolní prahové části posuvných dveří se většinou nachází jen přechodová lišta, to usnadní pohyb dětem nebo osobám se sníženou pohyblivostí. Mezery dole a po stranách dveří zhoršují zvukovou izolaci, proto je nutné zvážit, pro které místnosti jsou vhodné.

Hodí se třeba do velkých prostorných obývacích pokojů s kuchyňským koutem, šaten, chodeb nebo na terasu. Otevřením dveří necháte do místnosti proudit dostatek světla, průchod mezi místnostmi bude působit velmi elegantně a vzdušně. V případě potřeby dveře opět snadno uzavřete a dopřejete si soukromí. Dveře přitom nemusí hrát jen úlohu technického prvku, díky široké nabídce provedení se mohou stát elegantním solitérem v interiéru. Vytvořte pomocí nich vzorovanou stěnu, prosklenou přepážku s nápaditým vzorem nebo rozšiřte prostor pomocí zrcadel.