Rodiče toho mají v těchto dnech opravdu hodně na starosti.
Zdroj: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com

Jak rychle a co nejlépe přivyknout na home office

Jak zvládnout práci, výuku dětí, domácí povinnosti, a to všechno z jednoho místa? Jde to, i když se to může zdát hlavně zpočátku velmi těžké. Poradíme vám fígle a vychytávky, jak přivyknout home office systému co nejdříve a bezbolestně.

Nejvíce práce s home office mají matky samoživitelky, na jejichž bedra nyní přibyla ještě starost o zajištění výuky svých dětí, které nenavštěvují momentálně ani školu, ani školku. Také kolektivy, které nutí práce na společném projektu neustále komunikovat, to mají v tomto období dosti těžké. Všem však mohou pomoci kromě dobré organizace času, také chytré aplikace. Když pracujeme online, má to i své výhody, například můžeme zpomalit tempo. Hodně času totiž ušetříme tím, že není třeba se přesouvat z a do zaměstnání. Připravit si podklady pro práci je nyní možné kdykoli, když máme trochu času. Máme více času na děti a někdy zbyde čas i na naše koníčky a domácí mazlíčky.   

Někdy jsme při práci rozptylováni i domácími mazlíčky. Někdy jsme při práci rozptylováni i domácími mazlíčky. Zdroj: Milan Ilic Photographer / Shutterstock.com

Rozhodně se vyplatí kvalitní židle

I v případě, že jste se k práci z domova uchýlili jen na chvíli (po dobu karantény), rozhodně se vyplatí vybrat si doma tu nejpohodlnější židli nebo křeslo, případně si takové objednat. Nebudete-li pohodlně usazeni, moc toho nejspíš neuděláte, nebo budete příliš brzy unaveni.

Na místě záleží

Snad jediným místem, odkud není vhodné pracovat, je postel. Ne, že by to nešlo, ale mohli byste pak mít problémy s usínáním, nebo se spaním. Nedoporučuje se (ani když jste doma zcela sami) pracovat v pyžamu. Obojí totiž může svádět k pomalému pracovnímu tempu. Neměli byste být v místnosti, kde chce někdo jiný sledovat televizi. Svádělo by vás to k témuž. Pro volbu svého domácího pracoviště je ideální zvolit místo, kde budete mít za svými zády celou stěnu. Nebojte se na svém domácím pracovišti zavřít za sebou dveře a izolovat se pomyslně od zbytku domácnosti. Zvýšíte tak produktivitu své práce. Nebudete rušeni svým okolím.

Pří práci z domu můžeme využívat různá média. Pří práci z domu můžeme využívat různá média. Zdroj: Monika Wisniewska / Shutterstock.com

Vyčleňte si čas na práci

Čím dříve se váš home office stane rutinou, tím lépe. Zpočátku je zapotřebí vyčlenit si čas na práci a čas na to, kdy jste jednoduše jen doma. I vaše okolí, děti, partneři, manželé si musí nejprve zvyknout, že pracujete z domu. Případně s tím začínají i oni, a vy jim budete moci poradit. Každému ale může vyhovovat jiný čas na práci. V tom případě se vzájemně informujte a sdělte svému protějšku, že jdete pracovat a nepřejete si být například dvě hodiny rušeni. Stejný klid na práci pak poskytněte i druhé straně. Vždyť sami cítíte, jak je nepříjemné, když vás od práce někdo neustále vyrušuje. Nenechejte se rušit ani sociálními sítěmi a po dobu určenou pro práci je nezapínejte.

Dělejte si krátké přestávky

Skvělé je, pokud se naučíte dělat si při práci malé přestávky. Stačí si jít uvařit čaj, zkontrolovat děti, protáhnout si záda anebo si odskočit. Nepřetržité sezení za počítačem se rozhodně nedoporučuje. Po chvilkách mezi prací si můžete zacvičit některé cviky na uvolnění paží, krční páteře nebo nohou. Nezapomínejte větrat a pravidelně pít. Bez dostatku tekutin nebude váš mozek dostatečně pracovat. Jen káva váš pitný režim nevyřeší.

Rady pro ty, kteří zajišťují chod domácnosti

Práce z domova přináší mnohé výhody, ale také některá omezení. Práce z domova přináší mnohé výhody, ale také některá omezení. Zdroj: goodluz / Shutterstock.com

V době, kdy pracujete z domu a jste ve své domácí kanceláři, musíte se naučit oprostit od toho, že máte v kuchyni neumyté nádobí, nebo že jste ještě tento týden neluxovali. Na všechno se dostane, ale teď je čas na práci. Maminky pracující z domu na mateřské dovolené, nebo matky samoživitelky znají ten pocit velmi dobře, kdy si říkají, jestli by právě teď neměly raději vařit, nebo uklízet. Ale znáte to, co teď uklidíte, bude za chvíli roztahané. Takže čas, kdy vaše dítě spokojeně spí, nebo se mu věnuje třeba babička, případně, kdy mají děti výuku přes Skype se svou paní učitelkou, využijte i vy k práci, nikoli k úklidu domácnosti. Zapomeňte na žehlicí prkno i na špinavé záclony.   

Vyzkoušejte nové aplikace

Máte jistě zkušenosti s nejrůznějšími aplikacemi jako například Skype, Google Disk, nebo Whats App. Pokud se vám osvědčily, je to skvělé, ale pokud vám v nějakém směru nevyhovují, nebojte se pracovat s jinými aplikacemi, i když pro vás budou zcela neznámé. Rozhodně je nezavrhujte, mnohé z nich vám mohou poskytnout právě takovou funkci, o které jste třeba už přemýšleli, ale ve své zavedené aplikaci ji hledali marně. Nabízejí se například aplikace Hangouts, MS Teams nebo Asana či Slackbot.

Někteří z nás už si na home office dávno zvykli. Někteří z nás už si na home office dávno zvykli. Zdroj: Halfpoint / Shutterstock.com

Pořádejte telekonference, komunikujte hromadně na dálku. Neobvolávejte kolegy každého zvlášť. Šetřete svůj čas i hlasivky. Používejte naplno online plánovače a kalendáře. Z domu se dá i fakturovat, nebo si zajistit vzdálený přístup ke svému počítači v budově, kde běžně pracujete.

Pro domácí výuku dětí

Nepanikařte ani z domácí výuky vašich dětí a na dobu, kdy pracujete, je zaměstnejte některým z programů v televizi, určených pro výuku dětí, nebo jim nastavte na tabletu či notebooku stránky, kde si sami online budou procvičovat například učivo z českého jazyka. Najdete tam spoustu aplikací, které rovnou vyhodnotí, zda vaše dítě odpovědělo správně, nebo udělalo chybu. Množství inspirace najdete například na rozcestníku pro on-line výuku, který připravilo Informační centrum pro vzdělávání EDUin na svém webu www.eduin.cz/ucit-online nebo na stránce pro rodiče, které připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy - nadalku.msmt.cz/cs/rodice

Režim, který jste si nastavili, a vyhovuje vám, dodržujte! Tak si nejsnáze přivyknete na práci z domova. Možná pak zjistíte, že můžete z domova pracovat, i když už dávno bude po karanténě a mimořádné situaci. Nakonec uvidíte, že práce z domova má i mnoho nesporných výhod.

Akční letáky