Velký pátek je křesťanský svátek, který v letošním roce vychází na 29. dubna. U nás je od roku 2016 oslavován jako svátek a jedná se tedy o den pracovního klidu. Velký pátek je součástí Svatého týdne a také tzv. velikonočního tridua.
Pro všechny křesťany se jedná o den spojený se smutkem, modlením a klidem. Podle legendy byl na Golgotě právě v tento den ukřižován Ježíš Kristus, k čemuž se vážou mnohé lidové tradice a zvyky.
Jak si vyrobit krásné velikonoční dekorace? Podívejte se na YouTube video na kanálu JandoVíc:
Den plný kouzel a brzký budíček
Velký pátek je spojený s kouzly a magií. V tento den se údajně otevírají poklady ve skalách a také památná hora Blaník. Dříve se věřilo, že se mění voda z horských pramenů na víno a že se na Velký pátek ještě před východem slunce dějí zázraky.
Jako první většinou vstala hospodyně a v zahradě se pomodlila, aby se celému hospodářství dobře dařilo. V některých krajích se v tuto dobu vynášela na potok díže s mlékem a chlebovou lopatou, aby bylo po celý rok dost mléka a chleba.
Postní den
Velký pátek je spojený s odříkáním, co se týká jídla. V tento den lidé vždy drželi přísný půst. Nevařili a nejedli maso. Zpravidla konzumovali tzv. babu s rozinkami, kyselou polévku se zelím nebo tzv. ušelo neboli krupičnou omáčku. Často se podávala i čočka, která měla přinést peníze.
Klid a ticho
Kromě toho se také věnovali svému vnitřnímu „já“, byli v poklidu a věřili, že jejich modlitby či případné věštby mají v tento den mnohem větší účinek. Mluvilo se minimálně a pouze tiše. Nesmělo se pracovat, aby se takzvaně nehýbalo zemí a nedělal se hluk.
Zákaz praní prádla
Jednou z činností, která byla zcela nevhodná, bylo praní prádla. Údajně by se nenamáčelo ve vodě, ale v krvi Kristově.
Půjčování nosí neštěstí
Mnoho pověr pocházelo ze strachu z čarodějnic a jejich uhranutí. Proto se v tento den nesmělo nic od nikoho ani nikomu půjčovat. Taková věc mohla být očarovaná a nebezpečná.
Koupání ve studené vodě
Na Velký pátek se často po ránu chodilo k potoku a řece, kde lidé studenou koupelí nabírali sílu z proudící vody. Někteří využívali jen domácí kádě s vodou na dvorku. Věřilo se, že na Velký pátek dokáže voda vyléčit choroby očí a kůže a nosí krásu, mladost a stálou svěžest. Dokonce se pro zdraví koupali v tento den tímto způsobem i koně.
Voda měla ochránit i majetek
Voda byla zázrak i pro domov. Tentokrát se využívala voda svěcená, kterou se na Velký pátek kropilo celé hospodářství a stavení. Jednalo se o ochranu před jakýmkoliv neštěstím.
Zdroje: www.irozhlas.cz, www.living.iprima.cz, www.prozeny.cz