Zdroj: viasms.cz

10 pomocníků do kuchyně, které se hodí každému

Ledničku, pračku a troubu vlastní téměř všechny domácnosti v České republice. Do takzvaných velkých spotřebičů patří třeba i sušička nebo mikrovlnka. Doma máte určitě i další, menší pomocníky – například varnou konvici nebo toustovač. Pokud jste si našetřili nebo vzali rychlou půjčku ihned na účet, abyste sobě nebo někomu z rodiny udělali radost pořízením nového domácího asistenta, koukněte se na náš přehled a udělejte si jasno v tom, co využijete.

Výhody malých kuchyňských pomocníků

Drobná výpomoc při vaření se hodí v každé domácnosti. Bez malých domácích spotřebičů se sice dokážeme obejít, ale jejich koupě nám usnadní mnoho práce. Navíc nejsou tak finančně nároční, jako jejich velcí bílí příbuzní – zatímco lednice stojí tisíce, za rychlovarnou konvici dnes dáte jen pár stokorun. Samozřejmě na trhu najdete i dražší přístroje, na ty si ale pravděpodobně budete muset uspořit nebo sjednat rychlou půjčku ihned na účet. Vynaložené finance se vám však několikrát vyplatí a za chvíli už si bez nového pomocníka nebudete život umět představit. Jací se v českých kuchyních objevují nejčastěji?

Rychlovarná konvice

V ranním spěchu se počítá každá minuta. Rychlovarnou konvici oceníte i při vaření večeře – vodu na těstoviny nebo rýži v ní můžete předehřát a nemusíte čekat na pomalé ohřátí celého hrnce na sporáku. Někteří odvážlivci v ní dokonce připravují párky nebo vejce natvrdo, to bychom ale nedoporučili, ranní káva by pak mohla mít snídaňovou příchuť. V dnešní době seženete rychlovarku“ v mnoha krásných dekorech, moderních i retro, a tak si určitě vyberete kousek, který bude ladit vašemu oku a zpříjemňovat vám start každého dne.

Digestoř

Každé hospodyňce se občas povede něco připálit. Ono stačí jen smažit řízky a hned je domov nehezky cítit – v takových momentech oceníte odsavač par. Je to, pravda, hlučnější spotřebič, ale zato vám pomůže ovzduší kuchyně a jídelny udržet voňavé a bez zápachu. Zároveň digestoř odsává i vlhkost, kvůli které by se v nedostatečně větraných prostorech mohly tvořit plísně. Zkrátka nezbytný pomocník v menších bytech nebo v kuchyních s malým oknem.

Topinkovač a toustovač

Topinkovač si často lidé pletou s toustovačem neboli sendvičovačem – z topinkovače vyskakuje z obou stran opečený toastový chléb, zatímco v toustovači mezi jeho dva plátky zapékáme náplň. Topinkovač i toustovač oceníte při spěchu, ráno vykouzlíte křupavou snídani, večer zase vyrobíte za pár minut večeři pro celou rodinu. Toastové pečivo můžete mít schované v mrazáku, topinkovač si se zmrzlým kouskem poradí během tří minut. A opečený chléb pak posune vaše sendviče na gurmánskou úroveň.

Kávovar

Pokud si rádi vychutnáte oblíbenou kávu, možná přemýšlíte o nákupu kávovaru. Na výběr máte z hned několika typů – automatických mašin, které si zrna samy i umelou, pákových přístrojů oceňovaných opravdovými kávovými znalci a na ovládání nejjednodušších a trendových kapslových kávovarů, díky nimž bude příprava nápoje neuvěřitelně rychlá. Při nákupu se zaměřte na snadnou údržbu a čištění přístroje a také na jeho technickou kvalitu. 

Mixér

Posvačit zdravé smoothie nebo vmžiku vyrobit ovocné pyré pro děti je s kvalitním stolním mixérem hračka. Ty technologicky pokročilejší nadrtí i led do koktejlu nebo vyrobí tuhou šlehačku na ozdobení zákusků. Dalšími typy jsou ruční mixéry, které oceníte při rozmělňování zeleninových krémových polévek. Jen dejte pozor na odolnost ponorné části, ať se vám ve vroucí polévce plast nerozpustí. V domácnostech mají své místo i šlehače, do kterých nasadíte šlehací nebo hnětací metly – takový přístroj je neocenitelný zejména při pečení dezertů a výrobě těsta.

Kuchyňský robot

Kuchyňští roboti jsou tak trochu vše v jednom, umí mixovat, drtit, sekat, strouhat, šlehat i hníst těsto. Dnes mají většinou podobu ramena s nástavcem, které je ponořené do mísy, do níž se vejde až 5 kilo těsta (podle typu robota). Výměnou nástavců a metliček měníte funkci robota. V kuchyni se vám bude zejména hodit při velkém pečení, třeba na Vánoce nebo na narozeniny. Nasypete všechny ingredience do mísy a za pár minut z ní vyndáte hotové těsto. V míse pak ušleháte krém a cukroví je na světě i bez bolavých rukou.

Odšťavňovač

Ve speciálním přístroji vyrobíte džus bez dužiny v podstatě z jakéhokoliv měkčího plodu. Odšťavní pomeranče, citrony, jablka, hrušky, peckovice, bobule, tropické ovoce, listovou i kořenovou zeleninu – a všechny jejich kombinace si můžete vychutnat jako hutnější nápoj ke svačině nebo ředěný k popíjení. Znáte například melounádu? Originální perlivou limonádu vyrobíte snadno z melounové a trochy citronové šťávy a perlivé vody. Chutná výborně samotná a dospělým se může servírovat i jako letní koktejl s vodkou.

Sušička na potraviny

V sušičce si na zimu zakonzervujete úrodu ze zahrádky nebo zkáze rychle podléhající potraviny. Nasušit si vlastní křížaly je brnkačka, zkuste si usušit letní hříbky do bramboračky, zeleninu do polévky, vlastní bio bylinky nebo plátky masa. Jen dejte pozor na správné nastavení teploty a času – každá potravina vyžaduje jinou dobu a intenzitu sušení. Nejrychleji schnou bylinky, pak ovoce, zelenina a nejvíce času potřebuje na tenké plátky nakrájené maso.

Pomalý hrnec

Pomalý hrnec neboli crockpot je oblíbeným přístrojem ve Velké Británii a Americe. Do elektrického hrnce ráno vložíte nakrájenou zeleninu a maso a večeři máte připravenou ve chvíli návratu domů. Pokrm se v něm za nízké teploty vaření připravuje i 12 hodin, maso tak zůstává křehké a zelenina si zachová veškeré živiny a vitamíny. Zvládne sám také omáčky a polévky, dokonce i dezerty. Kromě toho je jeho ovládání jednoduché, provoz bezpečný a hodí se všude tam, kde chybí sporák nebo trouba.

Inspirace do každé domácnosti

Vybrali jste si z naší nabídky plné inspirace? Malé domácí spotřebiče s vaší pomocí dokážou velké věci, pomohou vám uvařit sváteční tříchodové menu i obyčejnou rychlou snídani. Proto na ně české hospodyňky nedají d

Akční letáky