Lednice na prvním místě: Investice do úspornější vám ušetří tisíce

Málokoho překvapí, že mezi hlavní „žrouty“ energie patří lednice. Běží 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Neobejde se bez ní žádná domácnost a podle různých odhadů tvoří spotřeba lednice zhruba 24 % z celkových nákladů za elektřinu.

Rozdíly mezi staršími a novými ledničkami v roční spotřebě jsou několikanásobné. Pozor si dejte hlavně v případě, že máte doma „archivní“ kousky vyrobené před rokem 2000. Jejich spotřeba totiž šplhá až ke 450 kWh za rok. Pro srovnání současným nejúspornějším lednicím stačí i čtyřikrát méně energie na roční provoz.

Jakou energetickou třídu lednice vybrat

U každého typu lednice se doporučená minimální energetická třída mírně liší. Po jiné třídě se dívejte, pokud zvažujete pořízení lednice s mrazákem, nebo když je vaším snem americká lednice. Pojďme se podívat na nejznámější typy ledniček a kolik energie ročně spotřebují.

Volně stojící lednice – pro tyto ledničky se jako minimální energetická třída udává B. Tedy velmi úsporná. Taková lednice ročně spotřebuje zhruba 99–177 kWh. Při průměrných cenách za elektřinu (zhruba 6 Kč/kWh) vás provoz takové lednice vyjde na přibližně 600–1 100 Kč za rok.

Lednice s mrazákem – pokud se snažíte ušetřit, dívejte se po lednicích s minimální energetickou třídou C. Ledničky v této kategorii nabízí stále velmi slušnou roční spotřebu 99–200 kWh.

Americká lednice – pro stále populárnější prostorné americké lednice se jako minimální energetická třída doporučuje D. Veliké lednice si na svůj provoz ukrojí poměrně dost elektřiny, ale seženete i takové, kde se spotřeba pohybuje kolem 190–300 kWh za rok. Za provoz pak při současné průměrné ceně elektřiny ročně zaplatíte kolem 1 140–1 800 Kč.

Spotřebu pračky snadno zkrotíte správným pracím cyklem

Šetřit při praní je snadnější, protože pračku pouštíte jen několikrát týdně. Přesto se vyplatí starší pračku vyměnit za novou.

Moderní pračky nabízí mnohem více úsporných pracích programů, dokážou upravit spotřebu vody i energie podle množství prádla a některé si samy nadávkují i prací prostředky.

U pračky najdete údaj o spotřebě za 100 pracích cyklů. Úsporné pračky spotřebují zhruba 50 kWh/100 cyklů. Cena elektřiny na jedno praní pak vychází přibližně na 3 koruny.

Televize vám bere nejen čas, ale i peníze za energie

Téměř třetinu spotřebované energie v domácnosti má na svědomí televize. V roce 2022 trávili Češi u televize průměrně 4 hodiny denně. Jenže televize často běží, i když se na ní nikdo nedívá. Pokud si zapínáte televizi často jen jako zvukovou kulisu, zkuste se tohoto zvyku zbavit.