Moderní trendy pro zahrady i terasy se neodrážejí jen na jejich designu, ale také v použití materiálů, propojení různých prvků, ekologii bydlení a uzpůsobení celého prostoru pro odpočinek každého člena domácnosti. Na 5 základních trendů pro zahradu i terasu by se měl zaměřit každý, kdo vnímá exteriér domu jako součást komfortního bydlení.

1. Trendy zahradní nábytek pro relax i domácí kancelář

Zahradní nábytek plní v exteriéru důležitou funkci. Aby byl odpočinek v oáze klidu dokonalý, je třeba brát ohled především na pohodlí zahradního nábytku, ale samozřejmě také na jeho odolnost proti rozmarům počasí. Trendy zahradní nábytek je ten z přírodních materiálů, nejčastěji ve dřevě a ratanu, které splynou s okolní přírodou.

2. Oáza pro odpočinek i práci

Stále více lidí si na zahradě či terase zřizuje také provizorní kancelář, čemuž by se měla přizpůsobit i část vybavení včetně pohodlného zahradního nábytku určeného pro delší sezení u notebooku. Nepostradatelným prvkem pro delší pobyt venku je i zahradní pergola či markýza na terasu, které vytvoří komfortní prostředí i při horkých slunečných dnech.

Moderním trendem v oblasti stínicí techniky je designová bioklimatická pergola, která díky nastavitelným lamelám umožňuje proudění vzduchu a vytváří příjemné klima.

Špičkou mezi bioklimatickými pergolami je Lamelino – pergola, kterou lze navíc opatřit bočními screenovými roletami pro ochranu před sluncem v každou denní dobu. Zahradní pergola Lamelino se vyznačuje vysokou stabilitou, kterou zajišťují stojky o rozměru 150 x 150 mm. Pergola tak bez problému odolá i silnému nárazovému větru. Chytrá technologie s teplotními, větrnými a dešťovými čidly umožní automatické ovládání i v nepřítomnosti obyvatel domu.

Touto inteligentní technologií lze vybavit i markýzu na terasu a užívat si tak příjemné teploty nejen v exteriéru, ale i uvnitř domu.

3. Funkční designové prvky a dekorace

Při zařizování trendy zahrady či terasy je třeba věnovat pozornost i detailům, které dotváří celkový dojem. Designovým prvkem se může stát v podstatě každá součást exteriéru od obkladů přes cestičky, zahradní domky či vyvýšené záhony až po venkovní žaluzie či rolety, na jejichž estetickou funkci a propojení s dalšími detaily v exteriéru se často zapomíná.

4. V trendy zahradě nesmí chybět vodní prvek

V zahradě vybudované podle moderních trendů by měly být sladěny také veškeré přírodní prvky v jeden funkční celek a zapomenout se nesmí ani na jejich pohodlnou údržbu. Moderní i praktické přírodní jezírko vhodné ke koupání v horkých dnech lze realizovat i v malé zahradě a vybavit ho potřebnou technologií pro čištění vody.

5. Ekologická zahrada i na malém prostoru

Na udržitelnou zahradu s květinami i 100% bio plodinami nepotřebujete velký pozemek. Pro pěstování se dá využít dokonce i samotná terasa. Trendem v této oblasti jsou vyvýšené záhony i vertikální pěstování, které nevyžadují mnoho prostoru. Do zahrady si lze pořídit i kompaktní kompostér a výsledný produkt z něj následně použít do vlastních záhonů. Takovým způsobem ekologicky využijete bio odpad z kuchyně.