1. krok: Vertikutace - provzdušnění

Objevuje se v každém trávníku na jaře i na podzim. Řeč je o travní plsti, která vzniká nahromaděním zbytků trávy po sečení, odumřením či zaschnutím. Trávník se dusí, neodnožuje a jeho kondice se i nadále zhoršuje. Abyste dostali ke kořenům trav co nejvíce vzduchu, musíte ho provzdušnit. K tomu můžete použít mechanické vertikutátory, ale jejich použití je pracné a namáhavé anebo použít jen FLORIA Likvidátor travní plsti vyrobený z čistě přírodních surovin. Na takto poškozený či zanedbaný trávník stačí přípravek rozhodit, dostatečně zavlažit a udržovat vlhký. O ostatní se postarají přírodní bakterie obsažené v přípravku. Urychlí rozkladný proces, který trávník zbaví travní plsti (stařiny) a dodají mu humusové látky z rozložených zbytků trav. Navíc je výrobek šetrný vůči životnímu prostředí a neškodí domácím mazlíčkům.

Zdroj: Youtube

2. krok: Mechy

Pro zdravý růst vašeho trávníku je důležité pH půdy. Pokud má půda nižší pH a navíc je plocha zastíněná, budou se v těchto místech pravidelně tvořit mechy. Jejich růst je tak agresivní, že dokáže zcela vytlačit trávník v růstu. K jeho likvidaci použijte FLORIA MECH STOP s obsahem 27% železa (pozor, ať se při aplikaci výrobek nedostane na dlažbu!). Po aplikaci rychle mech zčerná a dojde k jeho úplnému odumření. Zbytky mechu vyhrabejte a trávník může opět volně dýchat.

3. krok: Oprava poškozených míst

Jak po vertikutaci, tak po odstranění mechu, se v trávníku vytvoří prořídlá místa. Ta lze jednoduše opravit FLORIA Vertikutační směsí. Na větší holá místa se naopak hodí FLORIA Trávníková náplast. Poškozené místo před opravou důkladně zbavte zbytků trav a mechů. Vrchní plochu nakypřete a dosypte již připravenou směsí kokosové rašeliny, rychle klíčícího osiva, Hydrogelu a hnojiva. Lehce přimáčkněte a zalijte. Dbejte na to, aby osetá místa nezaschla. Do 2 – 3 týdnů vám v těchto místech naroste nový trávník.

4. krok: Hnojení

Abychom doplnili živiny a dali impuls k zdravému růstu trav, je velmi důležité hnojit. Samotné hnojení je nutné nejen pro růst trávníku, jeho zabarvení, odolnost vůči sešlapání, přezimování, vývin kořenů, ale taky pro schopnost ubránit se plevelům a mechům.

Objevily se vám v trávníku navíc i malé plevele? Doporučujeme použít TRAVIN! Toto moderní inteligentní hnojivo z řady FLORIA® je vyvinuto speciálně pro udržení trávníku v bezplevelném stavu. Kromě živin obsahuje i selektivní herbicidy, které likvidují dvouděložné plevele (sedmikrásky, pampelišky aj., max. s 2 pravými lístky). Aplikace se provádí rozhozem a nemusíte nic rozpouštět nebo míchat. V jednom kroku tak hnojíte a zároveň likvidujete plevele! Obsažený zeolit navíc trávník provzdušní a tráva tak bude růst rovnoměrně.

Pokud vás trápí nevítaný návštěvník v podobě krtka a na zahradě se vyskytují krtince, vyzkoušejte FLORIA Trávníkové hnojivo s obsahem aromatických látek, které šetrně a účinně odpudí krtky.

5. krok: Sečení

Kvalitní, zdravý a krásně zelený trávník potřebuje ke svému správnému růstu často sekat na nízký střih. Četnost je závislá tedy jen na vás a na množství volného času. Ideální je sekat 1x až 2x za týden. Výška trávníku po sečení by měla zůstat min. 3 cm. Pokud snížíte jeho výšku pod 3 cm, hrozí, že mu způsobíte stres, trávník zežloutne a může zasychat.

6. krok: Likvidace vzrostlých plevelů

Proti invazi plevelů je možné bojovat převážně jen chemickou cestou (selektivní nebo totální herbicidy) nebo nepřímo tím, že o trávník budete správně pečovat. Ve zdravém trávníku se totiž plevelům nedaří. Pokud je trávník hodně zaplevelen, musíte sáhnout po selektivním herbicidu (Plevel v trávníku STOP nebo Agro Dicotex) a ošetřit ho postřikem, který všechny nežádoucí plevele zahubí. Aplikace se provádí za sucha, aby nedošlo k naředění aplikované látky. Během 14 dnů odstraníte z trávníku i ty největší a vytrvalé plevele.

Více informací o péči o trávník se dozvíte na www.floria.cz/travnikovy-program.