Štěstí přeje připraveným
Buďte neustále ve střehu. Rozhodně se vyplatí dodržovat několik zásad, díky kterým můžete hrozby eliminovat. Jeden z hlavních pilířů ochrany, je zdravá půda, která není vystavena chemickému působení. Ta je ideálním prostředím, kde rostou do krásy silné a odolné rostliny. A ty se pak dokážou škůdcům částečně ubránit samy.
Kdopak vám s ochranou zahrádky pomůže?
Podpořte zahrádku tím, že budete kupovat pouze zdravé rostlinky, které budou prospívat v daném prostředí. A nebojte se přítomnosti přirozených nepřátel škůdců. Pozvěte si tak do své zahrady slunéčka, pestřenky nebo zlatoočky. Ty se nechají zlákat zvláště v případě, že budete mít na zahradě atraktivní rostliny. Například takový afrikán si je přiláká omamnou vůní a zároveň odradí půdní háďátka. Pokud ho vysadíte do blízkosti zelí, tak mu rozhodně prospějete, protože přestane být atraktivním cílem pro běláska.
Seznamte se slunéčkem sedmitečným
Se zahradou vám pomůže slunéčko sedmitečné, lidově zvané beruška nebo sluníčko. To se živí především mšicemi a červci, které konzumují nejen jako larvy, ale i jako dospělce. Škoda, že mezi sebou nepořádají žádné soutěže v pojídání. Představte si, že jsou schopné sníst až 600 mšic denně!
A jakými jsou vůbec společníky? Velmi atraktivními, neboť mají červeně zbarvené krovky se třemi tečkami na každé straně. A jednou uprostřed. Rozhodně vás dostanou svými hereckými schopnostmi. Pokud se cítí ohrožené, pak se stanou zdánlivě mrtvá a bezvládně padnou na zem, kde hrají “mrtvého brouka”. Jejich další tajnou zbraní je jedovatá oranžově zbarvená šťáva obsahující alkaloidy. Jedovaté jsou i larvy a kukly, proto není slunéčko sedmitečné žádnou pochoutkou ani pro ptáky.
A copak je zač slunéčko východní? To je velmi invazivním druhem, které se stalo nepřítelem nejen oblíbeného slunéčka sedmitečného, ale i dalších druhů hmyzu, neboť se neštítí napadat jejich vajíčka, a dokonce i larvy a dospělce ostatních slunéček a zlatooček. Slunéčko sedmitečné dokonce ohrožuje smrtelnou chorobou. Jeho rozšíření, které v zimě může proniknout i do lidských obydlí, je důsledkem velmi neuváženého lidského zásahu do přírodního cyklu.
Co dalšího vám pomůže proti škůdcům?
Využít můžete mechanické bariéry, kam patří ochranné sítě, které vytvoří překážku pro květilky a molice. A u některých škůdců vám nezbyde nic jiného než vzít všechno pevně do rukou. A to doslova. Housenek či mandelinek se totiž zbavíte pouze postupným sběrem.
S omezením, ale i likvidací těch nejnebezpečnějších škůdců, vám pomůžou také různé druhy přípravků, botanických pesticidů. Takový Rock Effect NEW, obsahující účinný olej ze semen indického stromu Pongamia pinnata, udusí mšice, molice, svilušky i třásněnky. A nejen to, jeho účinek byl prokázán i na americké padlí, vyskytující se na angreštu a rybízu.
A co žravé housenky? Motýly máme na zahrádce rádi, patří mezi opylovače. Někteří nám však umí na zahrádce uškodit - určitě vás hned napadne Bělásek zelný a jeho vývojové stadium v podobě housenky, která má hodně velký apetit. Řádění housenek si můžete omezit jednoduše sběrem, ale pokud se přemnoží, pak se nabízí přírodní postřik od NATURY. Stejně tak tento přírodní postřik můžete použít na žravé housenky zavíječe zimostrázového na buxusech.
Pokud chcete ochránit okrasné rostlinky doma a na balkóně, pak se seznamte s postřikem Symfonie, obsahující pongamový olej. Aplikací omezíte během jednoho kroku nejen přítomnost škůdců, ale rovnou rostlinky přihnojíte. A ten zářivý lesk bude rostlinám kdekdo závidět!
Nebojte se vyhlásit boj proti škůdcům, nejste v tom sami. A pokud dojdou vašim rostlinkám či drobným návštěvníkům zahrady síly, pak přichází čas na vhodně zvolenou péči přírodními přípravky, které přírodní bohatství ochrání. A vy si tak opět můžete vychutnávat jeho dokonalou krásu a harmonii.
TIP na závěr: Letošní květen byl bohatý na srážky, to nahrává k následné tvorbě plísní na zelenině. Vyzrajte nad ní, ještě než se objeví a ošetřete rostliny NATURA Bylinkovou směsí, jedná se o čajové sáčky se směsí skořice a hřebíčku k přípravě výluhu pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči houbovým chorobám.
Více informací o přírodní ochraně rostlin a pěstování v souladu s přírodou se dozvíte na www.agronatura.cz.