Co v těchto dnech zasejeme, to v létě sklidíme. A my pro vás máme čtyři tipy, co udělat se zeminou, aby ta letošní úroda opravdu stála za to.
Pracujte s půdou
Bez práce nejsou koláče. O tom nás zahrádkáře nikdo přesvědčovat nemusí. To víme lépe než kdo jiný. Ani půda se přitom nezúrodní jen tak sama od sebe. Podzim a jaro jsou pak obdobími, kdy prostě musíme vzít nářadí do teplých a rýt, obracet a kypřit. Jen kyprá a řádně zkultivovaná půda ze sebe vydá to nejlepší.
Z toho bolí záda, jen si to přečtete, že? Malý záhonek se ručně zryje jedna, dvě, ale kdo má rozsáhlou latifundii, ten by tímto způsobem nechal na zahradě ruce. A nejen je. Naštěstí žijeme ve 21. století a technika nám pomůže. Naprosto neocenitelným pomocníkem je kultivátor. Bez lidské síly se sice stále neobejdete, ale úspora času i vlastní energie je při práci s ním neskutečná. Další dobrou zprávou je, že si jej nemusíte rovnou kupovat. Veškeré zahradnické nebo stavební nářadí si můžete i půjčit. A ne od souseda. Třeba i kultivátor půjčovna Boels půjčí každému, kdo si pro něj přijde.
Rotujte plodiny
Zryto máme a můžeme přistoupit k výsevu. I volbou toho, co kam zasejete, ovlivníte, jak velkou úrodu sklidíte. Pravidelná rotace plodin je klíčem k udržení rovnováhy živin v půdě a k prevenci jejich vyčerpání, a tedy i k bohaté úrodě, která nás zajímá především.
V různých částech svých záhonů pěstujte každý rok různé plodiny. Vždy si raději zapisujte, co jste tam vyseli a vysadili, a příští rok tyto zápisky použijte. Nezapomínejte ani na to, že některé rostliny dokáží stav půdy zlepšit. Například bobovité rostliny (luskoviny) jsou schopné do půdy dostat jinak jen těžko dostupný dusík. A při rozvržení plodin na záhony nezapomeňte nastudovat traťovitost zeleniny. To už se ale dostáváme ke hnojení.
Kompostujte a používejte přírodní hnojiva
Nejdůležitějším hnojivem by měl být vlastní kompost. Proto určitě kompostujte! Přidávání kompostu do půdy je klíčovou metodou pro zlepšení struktury a výživné hodnoty půdy. Vytvoření kompostu z organických materiálů, jako jsou kuchyňské zbytky, listí, tráva a další rostlinné zbytky, pomáhá dodávat půdě nejen živiny, ale i organickou hmotu. To umělá anorganická hnojiva nikdy nedokáží. S kompostem je samozřejmě také nějaká práce, ale půjčovny zahradního nářadí, jako je například Boels, pomohou i s ní.
Kompost ovšem nemusí být jedinou cestou k hnojení. Vždy však preferujte přírodní hnojiva. Přírodní hnojiva obecně dodávají půdě živiny postupně a dlouhodobě, což pomáhá udržovat stabilitu a rovnováhu v půdě. často také podporují mikrobiální aktivitu v půdě, což má prospěšný vliv na růst rostlin i na výnosy.
Hnojte i zeleně
Nemáte prostor pro vlastní kompost? Vlastní kompost vám nestačí? Nebo chcete jeho účinek ještě zvýšit? Pak nezapomeňte na tzv. zelené hnojení. Jedná se vysetí a pěstování rostlin na záhoně v období, kdy by jinak byl nevyužitý, typicky po hlavní sklizni. Tyto rostliny nesklidíte, ale zaryjete, čímž půdu obohatíte o živiny podobně jako kompostem. Jen bude déle trvat, než se stanou přístupné rostlinám.
Na zelené hnojení je možné použít celou řadu plodin. Nejvýhodnější se pak jeví výsev už jednou zmíněných bobovitých, jako je jetel, vojtěška nebo hrách. Opět nám jde o jejich schopnost fixovat dusík do půdy, což zlepšuje její živinovou hodnotu. Zelené hnojení ale přináší i další pozitiva. Pomáhá potlačovat růst plevelů a zlepšuje biologickou aktivitu půdy. V neposlední řadě v době jeho pěstování zabraňuje i vysušování půdy a erozi té nejcennější a nejúrodnější části půdy.
Půdu je třeba chápat jako složitý ekosystém, kterému ne úplně rozumíme. Pokud se však budete držet uvedených tipů, na úrodě to určitě poznáte.