Zdroj: Moravskoslezské cukrovary, a.s.

Fenomén bábovky – přijděte na kloub lahodnému moučníku

Každá rodina má svůj léty ověřený recept na bábovku, který se předává z generace na generaci. Tenhle moučník se hodí na slavnostní příležitosti i jako mls k čaji či kávě. O jeho původu se však dodnes mnoho neví.

Tradiční dezert se dostal ze střední Evropy až do světa

Zatímco o koblihách se zachovaly písemné zmínky již z 15. století, první zmínky o bábovkách, respektive o podobných hliněných formách, jsou známy až ze 17. století. Bábovka má nejspíše hlubší kořeny již ve středověku, kdy se podobné pečivo peklo na zimní slunovrat, později o Vánocích a kynuté ke křtinám. S jistotou víme, že tento moučník byl oblíbený mezi kuchařkami spisovatelkami – Marií Úlehlovou či známější Magdalenou D. Rettigovou, která jej ale nazývala lehkou buchtou „Kugellopf“. Bábovku najdete nejenom u nás, ale i v různých mutacích po celém světě.

Domov je tam, kde největší odměnou je babiččina bábovka

Bábovka je také moučníkem, který je snadný i pro začátečníky v kuchyni. Forma zajistí tvar a receptů je nespočítaně. Tradiční je mramorová, někdo miluje čokoládovou, tvarohovou či s exotickým ovocem a různorodými polevami. Těsto je jednoduché: tuk, vejce (sníh zajistí nadýchanost), cukr třeba – Korunní cukr moučka, kypřicí složka (droždí či prášek do pečiva), mouka, sůl a další ingredience dle receptu.

Zdroj: Moravskoslezské cukrovary, a.s.

Foto: Moravskoslezské cukrovary, a.s.

Vychutnejte si jednoduchou třenou bábovku:

  • 160 g rostlinného tuku
  • 4 vejce
  • 240 g Korunního cukru třtinového Demerara
  • 32 dkg hrubé mouky
  • 1 prášek do pečiva
  • 8 lžic mléka
  • kakaový prášek
  • tuk a hrubá mouka na vymazání formy

Utřeme tuk, cukr, žloutky až do pěny. Potom přidáváme střídavě mléko a mouku, do které zamícháme prášek do pečiva. Nakonec jemně vmícháme sníh z bílků. Pokud chceme bábovku dvoubarevnou, rozdělíme těsto na dvě poloviny, do jedné části přidáme kakao. Potom těsto lijeme střídavě do formy, která je vymazaná tukem a vysypaná hrubou moukou. Bábovku pečeme při teplotě 200 °C cca 35–45 minut dle trouby.

Více receptů a informací najdete na www.korunnicukr.cz nebo na www.facebook.com/Korunnicukr

Akční letáky