Ekologičtější praní

Používání ekologických pracích prášků je prvním krokem ke snížení vašeho ekologické stopy. Tyto produkty jsou často vyráběny z přírodních a biologicky odbouratelných surovin, jako jsou rostlinné oleje, minerály a enzymy. Jsou šetrné k životnímu prostředí, protože neobsahují škodlivé chemikálie, jako jsou fosfáty a optická bělidla.

Persil Eco Power Bars je inovativní prací prášek ve formě tablet ve 100% biologicky odbouratelném obalu. Balení je z recyklovaného papíru a zároveň spolehlivě poskytuje 100% sílu Persil. Persil Eco Power Bars, které dodávají oblečení hloubkovou čistotu a dlouhotrvající svěžest, nabízejí spotřebitelům osvědčenou kvalitu pracího prostředku Persil v udržitelném a kompaktním balení. Každá krabička obsahuje 20 pracích tablet, které jsou jednotlivě zabaleny ve vodě rozpustné fólii. Snadno se používají i dávkují, jsou praktické a jednoduše přenosné. Ochranná fólie je rozpustná ve vodě a je plně biologicky odbouratelná. Před praním ji tedy nemusíte odstraňovat.

Návod k použití: Jednoduše položte Persil Eco Power Bar do zadní části bubnu pračky a vložte prádlo. Lze použít při všech teplotách vody, včetně studené. Umístěte jednu tabletu při normálním plnění praní (při měkké či středně tvrdé vodě) a dvě tablety pro velké množství prádla nebo silně znečištěné oblečení (eventuelně při praní v tvrdé vodě). Užijte si účinnou prací sílu Persil udržitelnějším způsobem!

Správný prací program a teplota praní

K ekologickému praní patří správná volba pracího cyklu. Pokud máte jen zlehka zašpiněné tričko, nemusíte ho prát na 60 °C a dvouhodinovým programem, postačí kratší s nižší teplotou. Některé moderní pračky mají i ekologický cyklus praní. Jděte se podívat, možná i právě ta vaše takový program nabízí. Eko prací program využívá nízkou teplotu vody a umožňuje získat nejlepší výsledky s nízkou spotřebou energie. Studené praní šetří energii, kdy přibližně 90 % spotřebované energie se využívá k ohřevu vody. Studené praní je zároveň šetrnější k textilním vláknům. Nedochází tak ke zbytečnému opotřebení oblečení, stejně jako k blednutí barev. I eko praní má svá pravidla. Pračku zbytečně nepřeplňujte, protože se prádlo dostatečně nevypere a pokud perete utěrky, ručníky či látkové pleny, volte v každém případě vyšší teplotu praní, abyste zlikvidovali většinu bakterií. Během praní při nízké teplotě si rovněž nejprve zkontrolujte, jak funguje váš prací prostředek, zda je k tomuto způsobu praní vhodný a zda se rozpouští při nižších teplotách vody. Většina ekologických pracích prostředků účinkuje již od teploty 40°C.

Čistá pračka

Aby pračka fungovala tak, jak má, je důležité ji pravidelně čistit od vodního kamene. Nejvhodnější alternativou je vyrobit si domácí roztok z octa a jedlé sody. Pračku po praní nechte otevřenou, aby se odpařila přebytečná voda a otřete těsnící gumu, v níž se zvykne pod vlivem vlhkosti tvořit plíseň. Pravidelné čištění pračky prodlužuje její životnost a snižuje spotřebu elektřiny.

Jak zachovat zářivé barvy

Aby vaše oblečení neztratilo barvu a nevybledlo, důkladně ho před praním roztřiďte a nemíchejte tmavé kusy se světlými. Barevné oblečení perte odděleně, například oranžové, červené a růžové barvy klidně smíchejte dohromady, stejně můžete postupovat i při zelené, fialové a modré. Při praní používejte prací prostředek určený na barevné prádlo.

TIP: Do praní přírodních materiálů můžete přidat trochu octa, který působí i jako změkčovadlo a odstraní nežádoucí zbytky pracího prostředku. O jeho typický zápach se nemusíte bát, zmizí během praní.

Sušení prádla

Sušení prádla v sušičce spotřebovává velké množství energie. Pokud je to možné, sušte prádlo na čerstvém vzduchu. Pokud žijete v bytě a nemáte přístup k zahrádce, můžete si pořídit sušák na prádlo, který umožní sušení prádla uvnitř bytu. Pokud je pro vás používání sušičky nutností, zvolte model s vysokou energetickou účinností a snažte se ji používat co nejméně.

Čtěte dále: Povlečení jako malované! Přivítejte doma jaro i české tradice