Zdroj: Big Green Egg

Jak se starat o keramický gril?

Pořídili jste si kamado gril a chtěli byste, aby vám sloužil co nejlépe? Pak byste měli svému keramickému vajíčku věnovat dostatečnou pozornost. Jak správně pečovat o jednotlivé části zahradního grilu? To vám prozradíme v našem článku.

U keramického víka si vystačíte s hadříkem

Vnější části keramického grilu nemusíte věnovat přílišnou pozornost. Stačí, když jeho keramický povrch otřete vlhkým hadříkem a šetrným ekologickým mýdlem. Umývat se vám bude nejlépe, dokud bude váš kamado gril ještě mírně teplý. Vnitřek zahradního grilu můžete zase vyčistit ocelovým kartáčem nebo brusným papírem.

ConvEEGtor stačí vypálit

U keramického grilu, vajíčka Big Green Egg, chrání convEGGtor potraviny před přímým žárem z uhlí. Abyste zabránili tomu, že se vám convEGGtor při vaření ušpiní, umístěte pod rošt odkapávací pekáč. Zapomněli jste? Nevadí! Venkovní gril stačí zahřát na 250 °C a veškeré nečistoty a mastnota se perfektně vypálí. A jak poznat, že je váš keramický gril dokonale čistý? Jednoduše tak, že z litinového regulačního poklopu přestane vycházet kouř. K úklidu ovšem můžete použít i kartáč. 

Zdroj: Big Green Egg

Nerezový rošt čistěte po každém vaření

Stejně jako víko vašeho BBQ grilu se vám také nerezový rošt bude čistit snadněji, dokud bude ještě zahřátý. Nejlépe vám úklid půjde s ocelovým kartáčem. Pak už jen stačí dočistit rošt papírovými ubrousky. Úklid neodkládejte a nerezový rošt vyčistěte nejlépe vždy po každém vaření. Údržba vám tak půjde snadno.

Po použití rEGGulator zakryjte

O rEGGulator přenosného grilu Big Green Egg nemusíte skoro vůbec pečovat. Je totiž vyrobený z odolné litiny a navíc ošetřený antikorozním nátěrem. Nesprávné čištění by mohlo speciální nátěr nebo silikonovou rukojeť naopak poškodit. Na rEGGulator vašeho cestovního grilu proto stačí po vychladnutí umístit kryt. V případě, že by se vám zdál regulátor opotřebovaný, namažte ho rostlinným olejem nebo tukem. Stejně jako u některých dalších částí kvalitního grilu je také rEGGulator nejlépe ošetřovat ve chvíli, kdy je mírně teplý. 

S litinovým roštem zacházejte opatrně

Ačkoliv je litina odolným materiálem, je také křehká. Péče o litinový ohnišťový rošt luxusního grilu proto vyžaduje větší pozornost. Rošt před použitím vždy jemně zahřejte. V opačném případě by mohlo vlivem velkých teplotních rozdílů dojít k prasklinám. K čištění přistupujte stejně jako u nerezového roštu.   

Zdroj: Big Green Egg

Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu

Kromě výše uvedených částí zahradního grilu se zaměřte také na litinový regulační poklop, držadlo a obruč, těsnění, teploměr, ale také pant. Keramický prstenec a ohniště naopak žádnou větší údržbu nepotřebuje. Jednou za čas je ale dobré tyto části grilu na dřevěné uhlí vyjmout a odstranit z nich popel. 

Potřebujete poradit s údržbou nebo výběrem keramického grilu? Obraťte se na ověřené prodejce Big Green Egg, kteří vám rádi pomohou.

Akční letáky