Sendviče z celozrnného pečiva mohou zastoupit oběd i večeři

Sendviče jsou skvělou volbou pro cestování autem. Snadno je připravíte a dáte si do nich suroviny, které máte rádi. Pokud chcete jíst co nejzdravěji, sáhněte po celozrnném pečivu, které obsahuje více vlákniny a živin než bílý chléb. Kombinujte různé druhy šunky, salámů a sýrů s čerstvou zeleninou, jako jsou rajčata, listový salát nebo avokádo, aby se vaše sendviče staly plnohodnotným jídlem.

Připravte si zdravé svačinky v podobě ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina jsou nejen plné živin a vitamínů, ale také se mohou chlubit vysokým obsahem vody, což vám pomůže udržet hydrataci během cesty. Nakrájejte si jablka, mrkve či banány tak, abyste je mohli snadno jíst i během řízení. Pokud máte vedle sebe spolujezdce, využijte toho a nechte se „krmit.“ Pro udržení soustředění jsou výborné také různé oříšky a semínka. Chybu neuděláte ani s kouskem hořké čokolády.

Jak udržet jídlo v čerstvé a chutné i během dlouhé cesty?

Udržování čerstvých potravin během cestování autem může být obtížné. Zejména pokud cestujete v horkém počasí a čeká vás dlouhá cesta. Pokud je to jen trochu možné, mějte potraviny ve stínu a chladu. Některá větší auta mají zabudovanou chladničku, případně můžete zakoupit přenosnou ledničku. Nebo můžete použít termo tašku s chladicími vložkami. Potraviny držte na místě, kde nejsou vystaveny teplu a slunečnímu záření, například na zemi pod sedadly.

Nezapomínejte doplňovat tekutiny i během jízdy

Správný pitný režim je během dlouhého cestování autem stejně důležitý jako povinné ručení. Správná hydratace je nezbytná pro udržení energie a zdraví během cesty. Před odjezdem se ujistěte, že máte dostatek pitné vody. Můžete si vzít s sebou plastovou lahev s vodou, případně termosku, abyste v létě nemuseli pít extrémně teplou vodu. Kofein vás sice na chvilku nabudí, ale zároveň může způsobit dehydrataci. Proto byste měli během cesty pití kávy omezit. Zvolte raději minerální vodu, bylinné čaje nebo naředěný džus. Nebo sáhněte po iontovém nápoji, který dodá tělu nejen vodu, ale také především vypocené vitamíny a minerály.

Dodržujte zásady hygieny

Pravidelně čistěte interiér vozu, abyste se vyhnuli bujení plísní nebo různé havěti. Vyklepávejte a vysávejte koberečky a sedačky, otírejte plasty dezinfekčními ubrousky. Před jídlem v autě si vždy důkladně umyjte ruce. Můžete použít dezinfekční gel, případně dezinfekční ubrousky. Vytvořte si ze sáčku odpadkový koš a pravidelně ho vyprazdňujte. To pomůže udržet čistotu v autě a sníží riziko kontaminace potravin. Vyhněte se jídlu a pití v autě, pokud zrovna jedete v nepřehledném úseku, velkém provozu nebo v nerovném terénu. Krizová situace na silnici může způsobit rozlití pití a znečištění vozu.

Hlavně si cestování užívejte

Teď už víte, jak zdravě a bezpečně udržet energii během delšího cestování autem. Přejeme vám hodně kilometrů bez nehod a spoustu skvělých cestovatelských zážitků! Chystáte se za hranice ČR? Zkontrolujte si, jestli máte vyřízené pojištění auta do zahraničí.