plastova-okna-pramos
Zdroj: Pramos

Jak vybrat barvu plastových oken?

Zdá se to být jednoduché - prostě podle vkusu. Nová okna by se měla hlavně líbit, to bez pochyby. My vám ale nabídneme i několik praktických pohledů na věc, abyste jednou třeba nelitovali ukvapeného rozhodnutí.

Proč si vůbec vybrat plastová okna?

Absolutní většina nových oken se dnes vyrábí ze tří materiálů - dřeva, hliníku a plastu. Každý z nich má své jedinečné výhody a určitá omezení. Dřevo je krásné, hliník krásný a velmi pevný, plast odolný, dobře izolující a cenově dostupný.

V tomto článku si ale řekneme, jak zabít dvě mouchy jednou ranou - pořídit si ekonomická plastová okna a zároveň dosáhnout dostatečně reprezentativního vzhledu.

Jednostranný vs. oboustranný dekor

Základní barva neměkčeného PVC, ze kterého se vyrábějí plastová okna, je bílá. Okna bez barevné povrchové úpravy, tedy čistě bílá, najdou své uplatnění všude tam, kde se vedle funkčnosti neklade nárok na barevné provedení, ale klidně i tam, kde nahrazují dřevěná okna lakovaná bílým lakem. Absence povrchové barvy sice dává plastovým oknům poněkud puristický vzhled, ale nemusí být nutně estetickou chybou.

Zvolit můžete také barvu odlišnou v interiéru a exteriéru. Zatímco v místnosti je možné okna nechat bílá (a řada lidí tomu dává přednost), směrem do ulice mohou mít okna dřevěný, metalický, nebo jiný barevný dekor.

Ještě věrnějšího vzhledu dřeva nebo kovu dosáhnete, když koupíte plastová okna s oboustranným dekorem. Barevnou vrstvu tvoří buď lak nebo fólie, v obou případech se ale jedná o barevně stálé provedení, které dobře odolává působení slunce nebo vody.

Zatím nejlepší autenticity pokud jde o vzhled ušlechtilejšího materiálu bylo dosaženo v dílnách české firmy Pramos, kde vyrábějí okenní profily probarvené do hnědé nebo šedé barvy. V kombinaci s dřevěnými nebo šedými dekory z několika metrů nepoznáte plast, ani když je okno otevřené dokořán.

Plastová okna Pramos Plastová okna Pramos Zdroj: Pramos

Světlé odstíny lépe snáší horké slunce

Spolu s oblibou tmavých barev na okenním profilu přibylo i případů, kdy se černý nebo velmi tmavý profil na ostrém slunci deformuje a brání hladkému používání oken. Při troše smůly také velké rozdíly teplot na částečně zastíněném okně mohou vést až k prasknutí okenní tabule.

Solidní prodejce plastových oken tak zákazníka musí upozornit, že zejména na sluneční fasádě bez dalšího stínění mohou velmi tmavé dekory zbytečně trpět a je tomu potřeba přizpůsobit formát oken nebo rovnou jejich barvu.

Při mytí vynechte abrazivní prostředky

Plastová okna vyžadují pouze minimální údržbu. Tou nejčastější by mělo být mytí od pouličního prachu, který se na prudkém slunci může do plastového povrchu doslova zapéct. Zcela vynechat byste ale měli mycí prostředky s mikročásticemi nebo pískem, jaké používáte třeba na mytí koupelny nebo kuchyňských spotřebičů. Plast by se pokryl drobnými škrábanci a po čase ztratil svůj zánovní vzhled.

Plastová okna není potřeba (a není to ani vhodné) čímkoliv natírat. Po celou dobu jejich životnosti si tak vystačíte s hadříkem a nějakým šetrným mycím prostředkem.

Akční letáky