Jak vybrat střešní okna a jak na ně získat dotace?

Vybíráte nová střešní okna? Neřešte pouze vzhled a cenu oken. Zjistěte, co všechno byste měli zvážit při výběru střešních oken a jaké jsou možnosti pro získání dotací na okna.

Do jaké místnosti chcete střešní okno nainstalovat?

Jak vybrat okna podle místnosti? Pokud se poohlížíte po střešním okně do ložnice či dětského pokoje, nezapomeňte je doplnit také o vhodné stínící žaluzie pro klidný spánek. Do koupelny byste měli vybrat střešní okno s dobrým odvětráním, aby se v místnosti netvořila plíseň.

Důležitý je materiál střešních oken

První možností jsou samozřejmě dřevěná střešní okna. Časem však mohou podléhat vlivům počasí. Naopak plastová střešní okna nabízejí delší životnost a jednodušší údržbu. Co se týče funkčnosti, mezi dřevěnými a plastovými okny nejsou žádné zásadní rozdíly.

Existují však také další možnosti, např. hliník. Hliníková okna se hodí pro moderní domy a vynikají dlouhou životností. Je však třeba brát v úvahu, že jejich pořizovací cena je zpravidla vyšší ve srovnání se dřevem i plastem.

Vyberte si optimální velikost střešního okna podle místnosti

Při výběru střešního okna je důležité přihlédnout také k rozměrům místnosti a k celkovému prostoru pro umístění střešního okna. Větší okna poskytnou

více světla, ale je důležité zajistit, aby jejich velikost neměla negativní vliv na stabilitu střechy.

Nahrazujete pouze stará okna novými? Nečekejte na jaro, střešní okno je možné vyměnit i bez zásahu do střechy.

Zjistěte si, z jaké strany k vám svítí slunce

Okna orientovaná na jih poskytují více přímého slunečního světla ve srovnání s okny na sever. Podle toho vybírejte skla, případně zvažte přidání dodatečného stínění pro regulaci teploty a ochranu před UV zářením.

Důležitý je i sklon střechy

Sklon střechy je dalším faktorem pro výběr vhodného typu střešního okna. Střechy s výraznějším sklonem mohou vyžadovat specifické postupy instalace a mohou poskytovat omezenější možnosti pro výběr typu nebo velikosti okna. Důležité je také ověřit, že má střecha dostatečnou stabilitu pro hmotnost střešního okna.

Vsaďte na kvalitu

Střešní okna v dnešní době nabízí spousta výrobců, ale ne všichni nabízejí kvalitní služby a materiály. Vsaďte na roky ověřenou kvalitu. Okna FAKRO vynikají kvalitním zpracováním a příznivou cenou ve srovnání s konkurencí.

Stát vám na střešní okno přispěje

Plánujete vyměnit staré střešní okno za nové? Získejte finanční podporu prostřednictvím dotačních programů Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light pro nízkopříjmové domácnosti.

Dotace na okna významně sníží náklady na střešní okna až o několik desítek tisíc korun. Získáte tak nejen úsporu energie v domácnosti, ale zároveň snížíte náklady na pořizovací cenu a instalaci oken.

Odborné poradenství vám poskytnou technici a montážníci FAKRO.