Jaký má kratom vliv na mozek? Jeho účinky vás překvapí


Zjistěte více o účincích kratomu. Vědci odhalují zajímavý vliv tropické rostliny na lidský organismus.


Už jste o něm slyšeli? V přírodní medicíně především jihovýchodní Asie má své nezastupitelné místo už stovky let. Kratom – přírodní produkt tropického stromu – na první pohled vypadá jako úplně obyčejná rostlina, jeho listy však skrývají neobyčejné vlastnosti.


Kratom a jeho vliv na mozek: povzbudivé i sedativní účinky
Když vědci zkoumali složení listů kratomu, došli k překvapivému závěru. Obsahují více než 40 alkaloidů. Pod cizím názvem se skrývá rozsáhlá skupina organických látek, které najdete v rostlinách všeho druhu. Je to například látka mitragynin, mitraphyline, raubasin nebo 7-hydroxymitragynin. Zatímco jejich odborné názvy vás nejspíš nezaujmou, jejich účinky určitě ano.


Kratom se váže na opioidní receptory v nervových buňkách i na receptory, které mají vliv na duševní zdraví – například serotoninové a dopaminové receptory. „V menších dávkách působí kratom stimulačně, nabudí organismus, člověk má energii, větší chuť do práce. Někteří pacienti popisují i euforii a klid,“ uvedl adiktolog Tomáš Jandáč v rozhovoru pro Český rozhlas. „Ve vyšších dávkách působí sedativně, protože se řadí mezi opioidní látky. Jste v klidu, nemusíte nic dělat,“ doplňuje Jandáč.


Jak silné jsou účinky kratomu? Záleží na odrůdě i způsobu výroby
Účinky kratomu se odvíjí od mnoha faktorů: od množství, které člověk spotřebuje, přes odrůdu, vliv půdy a zeměpisné šířky, zralost listů, stáří stromu, až po fermentaci nebo skladování.


Ze třech nejznámějších odrůd představuje nejmírnější variantu zelený kratom, který dokáže lehce povzbudit organismus, navodit pocit euforie a zvýšit soustředění. O něco silnější je bílý kratom, jenž má natolik intenzivní energetické účinky, které předčí i šálek kávy. Zcela opačné účinky má nejsilnější varianta – červený kratom. Ten funguje jako přírodní uklidňovač a dokáže utišit mysl, navodit pocit ospalosti i uvolnit svaly. Kratom našel své místo u sportovců, lidí trpících nespavostí nebo třeba u studentů, kteří potřebují povzbudit a zlepšit koncentraci při učení.


Odvrácená stránka kratomu. Odborníci varují před mírnou návykovostí
V každém případě je potřeba být s kratomem opatrný – ne všechny účinky na lidský organismus jsou probádané. Někteří jedinci navíc po užití mohou pociťovat zrychlené bušení srdce, pocení či nevolnost. Odborníci navíc varují i před rizikem návykovosti a abstinenčními příznaky v případě dlouhodobého a častého užívání. Zatím je však kratom v Česku zcela legální, byť není schválen jako potravina a nesmí tedy být prodáván za účelem konzumace. „Kratom v současnosti není zařazen na seznam návykových látek,“ doplnil pro Český rozhlas mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.