Jaké nářadí by nemělo chybět ve výbavě každého správného zahrádkáře?

Ne vždy se musíte na zahrádce nadřít. V dnešní době existuje totiž celá řada vychytávek, díky kterým si značně usnadníte vaši práci. Výborným pomocníkem na zahrádkách je např. kultivátor. Ten vám aktuálně pomůže prokypřit půdu a připravit ji k sázení a k výsevu semen. Pokud se snažíte vypěstovat dokonalý trávník, můžete k tomu využít praktický vertikulátor. Doporučujeme vsadit na o kapku dražší, za to pohodlnější modely na benzínové bázi. Semínka nemusíte do kypré hlíny sypat ručně, ale existuje na to speciální rotační nástroj, který semínka rovnoměrně rozmístí po povrchu země. Na zahrádce se pak neobejdete bez kvalitních nůžek. Jejich velikost vždy přizpůsobte tomu, co vám na zahrádkách roste. Vzrostlejší keře a stromky si žádají větší modely zahradnických nůžek. Na bylinky a drobnější plodiny si vystačíte s menšími modely. Také zahradnická hadice na zalévání by se neměla podceňovat. Investujte nejlépe do smršťovací hadice s navijákem, která vám usnadní manipulaci i její uskladnění.

Jaké další vychytávky ocení vaše zahrada?

Pokud se chystáte na dovolenou, můžete do svých záhonů k plodinám připravit domácí zavlažovače, které vyrobíte z PET láhví. Aby bylo vaše drobné zahradní nářadí pohromadě, můžete si na něj obstarat speciální ledvinku. Myslíte-li i na estetickou stránku, můžete si na vaši zahradu umístit i stojan na květiny. Existují např. stojany na pokojové květiny, které lze umístit i do zahradního domku, ale také venkovní stojany na bylinky. Jestliže máte na vašem pozemku studnu, určitě ji opatřete i čerpadlem. To je k nezaplacení.

Jak zatočit se zahradními škůdci?

Škůdci na zahrádkách dokážou majitele pozemků velmi potrápit. Člověk věnuje pěstování plodin velké úsilí a během chvilky může být tato snaha díky slimákům, molicím, hryzcům a podobným potvůrkám zhacena. Nejlepší bude, když budeme ničení plodin na zahrádkách účinně předcházet a nebudeme jen hasit následky. Výbornou věcí jsou např. vyvýšené záhony. Jestliže je nechcete kupovat, stačí k sobě přivrtat několik latěk a ideálně je natřít lakem. Slimáci a jiní škůdci se pak k záhonu jen tak nedostanou. Na mladé stromy pak můžete umístit mucholapky, které je uchrání od okusování a od napadání polétavým savým hmyzem. Proti zmíněným molicím a jiným savým škůdcům lze použít na zahradě účinné insekticidy. Jestliže máte raději zásahy na přírodní bázi, můžete zkusit k napadeným plodinám umísit bylinky, jako je bobkový list, tymián nebo levandule. Na slimáky platí modré granule, ale nejdříve můžete zkusit kolem plodin umísit drobné pletivo. Za škůdce lze považovat také mravence, kteří si s oblibou na plodinách chovají mšice. Stává se tak zejména u paprik či u mladých ovocných stromků, jako je třešeň. Tady může zabrat posyp skořicí nebo po domácku připravený postřik z česneku.