Nejdřív je potřeba trávník na jarní péči připravit. Hráběmi odstraníme drobné větve, zbytky listí a odumřelé části rostlin. Srovnáme případné krtince a vyčešeme i odumřelá stébla trávy. Příliš zhutnělou půdu, na které se tvoří kaluže, provzdušníme aerofikátorem, nebo ji alespoň propícháme rycími vidlemi. Zvláštní péči si pak zaslouží hlinitá půda – tu je dobré každé jaro pískovat a postupně tak zlepšovat její strukturu.
Druhým důležitým krokem je hnojení, které trávník patřičně posílí a dodá mu po zimě živiny. Hnojivo pro dobrý start by mělo nejprve podpořit zdravý růst kořenů a poté tvorbu hustého, sytě zeleného pažitu. Zároveň musí být účinné i při nízkých teplotách. Trávníkové hnojivo s dlouhodobým účinkem COMPO má právě tyto speciální vlastnosti, a proto je pro hnojení na začátku jara ideální. Pokud je váš trávník silně napaden mechem, zvažte i použití hnojiva na trávník s přípravkem proti mechu. Tento postup je vhodný i při následné vertikutaci, protože vertikutátor odumřelý mech z trávníku snadno a kompletně odstraní.
Jakmile trávník dosáhne výšky sedmi centimetrů, je čas na třetí krok – sečení. Před tím prvním jarním je vhodné nabrousit nože sekačky, které mohly přes zimu zrezivět. Zdravá výška jarního sečení je pět až šest centimetrů, protože trávník posekaný příliš nakrátko může v noci poškodit mráz. Další sečení by už mělo být pravidelné podle potřeby a ideálně jednou týdně. Stimuluje se tak růst silné a hustě rozvětvené trávy.
Jestliže je váš trávník silně zplstnatělý nebo prorostlý mechem, měli byste jej zhruba dva týdny po prvním hnojení vertikutovat, a to v podélném i příčném směru. Tráva ovšem už musí růst a nejlépe už být jednou či dvakrát posečená. Stébla jsou pak natolik silná, že se při vertikutaci zbytečně nepoškozují. Pokud je trávník bez plevele, vertikutaci můžete v klidu vynechat.
Pátým krokem je jarní dosev trávníku, který se provádí ihned po vertikutaci. Teprve pak má vertikutace vůbec smysl, protože jinak se na holých místech, která při ní vzniknou, opět velmi rychle rozšíří plevel a mech. Při jarním dosevu se vyplatí použít speciálně vyšlechtěnou směs semen, která spolehlivě klíčí i za nepříznivých povětrnostních podmínek a nízkých teplot. Jaro je také vhodnou dobou pro opravu nerovností trávníku. Díry od hrabošů teď můžete vyplnit a rovnou osít v jednom pracovním kroku. Při suchém počasí je následně třeba myslet na pravidelné zalévání, protože po dobu klíčení, které trvá čtyři týdny, nesmí osivo vyschnout.
Za jarní péči se vám trávník odmění zdravým růstem a krásou, která vydrží dlouhé měsíce.