Dřevo jako každý živý materiál reaguje na okolní vlivy, dýchá a stárne. Pokud nepatříte k majitelům zahradního vybavení z exotického dřeva, které si díky své tvrdosti vystačí s takřka minimální péčí, ale držíte se středoevropských tradičních dřevin, nemine vás přinejmenším pravidelná impregnace povrchu. Ovšem impregnací nezabráníte dalším změnám způsobených např. slunečním zářením. Karbolineum extra je díky svým jedinečným vlastnostem dnes nejpoužívanějším přípravkem pro nátěry šindelových střech, historických objektů a památek lidové architektury. Co činí tradiční „Karbolku“ tak unikátní? Na otázky odpovídá Monika Muchová, produktový manažer společnosti Detecha.

Zdroj: Youtube

Karbolineum extra si hojně oblíbili památkáři, je vhodná i na domácí použití?

Samozřejmě. „Karbolka“ je využívána při údržbě a péči dřevěných ploch a objektů s historickou hodnotou či v povětrnostně náročných horských oblastech právě díky vlastnostem, které lze s výhodou využít i např. u plotů, zahradních altánů, pergol a garážových stání. Vyniká výborným impregnačním efektem a krásně zvýrazní přirozenou kresbu dřeva. Jedná se o velmi osvědčený nátěr, který najde místo v dílně každého kutila.

Co jsou tedy hlavní výhody lazury Karbolineum extra?

Unikátní složení Karbolineum extra obsahuje v porovnání s ostatními lazurami na dřevo poměrně vysoký obsah sušiny. Sušina je neodpařitelný účinný zbytek, který zůstává v podkladu po odpaření rozpouštědel a dodává „Karbolce“ její specifické vlastnosti. Právě receptura s vyšším obsahem sušiny zaručí odolnost proti povětrnostním vlivům a dlouhou životnost stavby. Dřevo je po natření ošetřeno skutečně do hloubky, zároveň však nátěr neuzavírá povrch. Právě schopnost lazury propustit část vlhkosti ven i po její aplikaci umožňuje ošetřenému dřevu přirozeně dýchat. Další velkou předostí je snadná obnova po třech až šesti letech bez odstraňování nebo broušení starého nátěru.

Je možné Karbolineum extra užít i na již ošetřené povrchy?

„Karbolka“ bez problému zvládne aplikaci i na již ošetřené dřevěné povrchy jiným nátěrem. Důležité je, aby se dřívější nátěry neolupovaly (laky, silnovrstvé lazury). Každý povrch je před aplikací třeba zbavit prachu, nečistot, případně mechů a lišejníků, ideálně i lehce přebrousit, protože se tak sjednotí savost podkladu.

Pokud chcete pro vaši dřevěnou konstrukci tu nejlepší péči, stačí si vybrat z 11 dostupných odstínů lazury 3 v 1 Karbolineum extra.