Ta nejčastější se obvykle týkají zdravějšího způsobu života, například skoncování s kouřením, začít jíst zdravěji nebo více a pravidelněji sportovat.

Zní to jednoduše… Ale mnoho lidí po pár týdnech nadšení spadne do staré rutiny a jejich předsevzetí se vytratí. Jak tedy postupovat, abyste své novoroční předsevzetí přetavili v dlouhotrvající úspěch?

Sportem ke zdraví

Patříte k těm, kteří chtějí od nového roku zahrnout do svého harmonogramu více pohybových aktivit? Základem úspěchu u jakéhokoli předsevzetí je nastavit si od začátku reálné a dlouhodobě udržitelné cíle. Pokud jste dosud pohybu příliš nedali, není rozumné začít chodit 5× týdně do posilovny nebo každý den běhat. Pohybové aktivity začleňujte postupně a minimálně v prvních týdnech zvolte takové, které nebudou nadměrně zatěžovat vaše klouby a u kterých si po pár dnech nepřivodíte úraz či přetížení pohybového aparátu.

Plavání jako ideální aktivita (nejen) pro začátečníky

Skvělou volbou do začátku je například plavání. Proč? Na rozdíl třeba od běhu nezatěžuje klouby a nehrozí u něj riziko zbytečných zranění. Zároveň při něm spalujete velké množství kalorií a posilujete rovnoměrně celé tělo včetně problémových partií, jako jsou břicho či hýždě. Pravidelné plavání navíc výrazně zlepšuje kondici, funkčnost kardiovaskulárního systému, imunitu i celkovou náladu, když se vám do těla uvolňují endorfiny.

Benefitem je i to, že k němu nepotřebujete pořizovat žádné speciální vybavení a plavání v bazénu se můžete věnovat celoročně, bez ohledu na rozmary počasí. Pokud navíc máte k dispozici vlastní zahradní bazén o dostatečné velikosti, můžete si tento oblíbený sport dopřávat i v pohodlí své zahrady. V případě, že máte bazén zastřešený a s protiproudem, můžete si plavání užívat téměř celý rok.

Pohyb je jen půlka úspěchu aneb nezapomeňte i na zdravou stravu

Pokud to se zdravějším životním stylem myslíte opravdu vážně, samotný pohyb vám k němu stačit nebude. Dnes už je poměrně známým faktem, že bez zdravé stravy se plnohodnotných výsledků zkrátka dosáhnout nedá. Mimo jiné proto, že vyvážená a pravidelná strava bohatá na vlákninu a bílkoviny pomáhá našemu tělu dodat energii a dobře fungovat při sportu i po něm. I zde ale platí, že byste si měli dát reálné a dlouhodobě splnitelné cíle.

Jděte tedy na novoroční předsevzetí chytře a nenechte se odradit ani prvními neúspěchy. Důležité je hlavně to nevzdat a vytrvat. Uvidíte, že výsledky se brzy dostaví a vy konečně začnete cestu za svým zdravějším životem.