Perseus 119, Kladno
Zdroj: www.atrium.cz

Kompromis mezi romantismem a modernou

Do moderní jednopodlažní dřevostavby na severozápad od hlavního města jsme se vydali jednoho slunného letního odpoledne. Hned u branky nás vítal přátelský psí hlídač, uvnitř domu jsme pak měli ryze kočičí společnost. Útulný bungalov s terasou otevřenou na jih nezapře zálibu své majitelky v předmětech, které mají duši – lucerničky, komody s patinou i takové detaily, jako romantický květovaný set na čaj, dodávají domu tu pravou domáckou atmosféru.

Prvním impulzem, který odstartoval naše kroky k novému bydlení, byl prodej pozemku ve vysněné lokalitě mého muže. Šlo o místo na kraji města, kousek od domu mých rodičů – ideální na procházky se psem, blízko přírodě a zároveň ne příliš daleko od městské vybavenosti. Dlouho jsme po očku sledovali, zda nebude ke koupi některá z parcel nebo řadovek, které stojí poblíž, avšak štěstí nám nepřálo. Když tedy před pár lety manžel zjistil, že tento pozemek je v nabídce, hned druhý den jej koupil.

Dům, kde schody nenajdete

V návrhu konkrétní podoby domu jsme byli limitování regulativy, které jsou pro toto území stanoveny. Jedním z nich byl například požadavek na plochou střechu. Naším hlavním kritériem bylo, aby dům byl jednopodlažní. Po zkušenostech s řadovkou, kde jsme dříve bydleli, neustálým běháním z patra do patra a několika pádech, které se nám na točitém schodišti staly, jsme už žádné schody nechtěli. V domě bychom navíc rádi zestárli, proto jsme si přáli, aby byl co nejvíce bezbariérový.

Perseus 119, Kladno Perseus 119, Kladno Zdroj: www.atrium.cz

Přírodní materiály vítězí

Dřevostavby jsem již předtím znala, jelikož si je postavili oba moji bratranci. Velmi se mi líbily a dřevo se zdálo být dobrým kompromisem – i při moderním tvarosloví působí útulně a hřejivě. Zkušenost se stavbou vlastního zděného domu navíc máme a nedá se říci, že bychom si ji toužili zopakovat. Stála nás opravdu spoustu času a nervů – vše bylo velmi zdlouhavé a spolupráce s jednotlivými řemeslníky problematická. Lákala nás představa rychle postaveného domku od jednoho dodavatele. Trvalo ještě nějaký čas, než jsme opravdu našli to, co jsme hledali. Strávili jsme hodiny a hodiny probíráním nejrůznějších inspiračních obrázků a fotek realizací, až mi padla do oka nabídka firmy ATRIUM a řada domů EXCLUSIVE, kde se mi líbilo domů hned několik.

Po vstupní konzultaci s odborníky přímo u nás na pozemku nakonec zvítězila varianta typového domu Perseus upraveného individuálně nám na míru. Na rozdíl od výchozího návrhu jsme chtěli místnost navíc – pracovnu nebo pokoj pro hosty. Během dvou setkání s architektem Janem A. Řezáčem z pražského ateliéru Modulora, autorem původního projektu, jsme vyřešili naše požadavky na změnu dispozice a přípravy mohly začít.

Perseus 119, Kladno Perseus 119, Kladno Zdroj: www.atrium.cz

Sofistikovaná konstrukce

Dům je založen na betonové desce, konstrukce obvodových stěn nese označení DifuTech a jedná se o difuzně otevřenou skladbu, která umožňuje, aby dům přirozeně uvolňoval vlhkost z interiéru. Nikdy nemáme pocit nekvalitního vzduchu. Když potřebujeme interiér vyvětrat, otevřeme okna a díky příčnému provětrání je zde čerstvý vzduch během chvilky. Energeticky úsporný standard domu je znát zejména v zimě – topení občas vypínáme i v těch největších mrazech, bývá tu opravdu teplo. Dům je vytápěn plynovým kotlem a všude je rozvedeno podlahové topení. Dřevěná eurookna s trojskly mají na minimální únik tepla jistě také svůj vliv.

Samotná realizace objektu byla v porovnání s naší předchozí zkušenosti procházka růžovou zahradou. Hrubá stavba trvala pouhé dva dny. Na místo totiž dorazily již hotové panely i s okny připravené ve výrobě a pomocí těžké zvedací techniky byly osazeny na své místo. Všechno probíhalo velmi rychle a efektivně, byla znát perfektní organizace všech fází. Nevzpomínám si, že by se během realizace vyskytly nějaké závažnější problémy, upozornila jsem snad jen na zapomenutou zásuvku či posunutý výstup pro osvětlení, což se v obou případech velice rychle vyřešilo.

Perseus 119, Kladno Perseus 119, Kladno Zdroj: www.atrium.cz

Doma jen to nejdůležitější

Dispozice bytu zahrnuje vše, co k životu potřebujeme – prostorný obývací pokoj s jídelnou a malou kuchyní, ložnici, dva dětské pokoje, pracovnu a zázemí. Na obývací prostor navazuje velké terasa orientovaná na jih. Když je venku krásně, stačí otevřít velké posuvné okno a rázem je plocha obývacího pokoje dvojnásobná.

Užitná plocha není nijak obrovská, ale tak jsme si to přáli. Menší prostor pro skladování věcí vítáme, člověk je nepřímo nucen nehromadit. Velkých pokojů a nekonečných hodin úklidu jsem se nabažila v řadovce, nyní mi vůbec nechybí.

Zahrada u domu je z velké části bezúdržbová. Sekání trávy jsme si v minulosti užili dost, dnes raději trávíme čas odpočinkem na terase nebo u koní, na kterých se již nějaký ten rok učíme jezdit. Jsou zde zejména růže, „srdíčko", levandule, šalvěj a podobné rostliny evokující venkov – ať už ten francouzský nebo ten klasický český.

Jsme moc rádi, že jsme nakonec zvolili dřevostavbu, v ledasčem předčila naše očekávání. Za krátkou domu, co zde bydlíme, jsme si na ni tak zvykli, že bychom neměnili.

Máte zájem o další návrhy rodinného domu? Rádi Vám zašleme katalog dřevostaveb přímo k Vám domů. Stačí si o něj jen napsat.

Článek vyšel v časopise DŘEVO & stavby 4/2013

Připravila: Lucie Němcová
Foto: Martin Zeman
Autor projektu: Ing. arch. Jan Alex Řezáč
Realizace: A T R I U M, s.r.o., www.atrium.cz

Akční letáky